SpaceX prezentuje... podręcznik użytkownika rakiety kosmicznej

SpaceX opublikowało w sieci podręcznik użytkownika rakiety kosmicznej. Jeśli planujesz biznes na trasie Ziemia-orbita lub Ziemia-Księżyc, koniecznie musisz go przeczytać!

SpaceX to firma doskonale znana. Elon Musk nabiera wiatru w żagle, a planowane wprowadzenie rakiet dla firm w przystępnych (stosunkowo) cenach poprzedza wydanie podręcznika użytkownika, opisującego zasady związane z wysyłaniem rakiety (nazwanej po prostu Starship) na orbitę, Księżyc, a nawet tereny wyznaczone na lądowiska na Marsie. Przepisy regulują wszelkie żywotne aspekty transportu ludzi, ładunków oraz urządzeń satelitarnych. Z lektury można dowiedzieć się m.in. o różnicach w lotach załogowych i bezzałogowych, a także - co ciekawe - podręcznik informuje, że Starship może zabrać nawet setkę ludzi w podróż kosmiczną!

SpaceX prezentuje... podręcznik użytkownika rakiety kosmicznej

Z lektury dowiesz się także o innych aspektach lotów - zaczynając od lokalizacji kosmodromów, z których mają startować rakiety, kończąc na szczegółach technicznych. Jak na razie podręcznik ma zaledwie sześć stron (ale trzeba przyznać, że solidnie wypełnionych informacjami), jednak SpaceX ma zamiar dodać do niego w przyszłości kolejne sekcje, dotyczące m.in. aktywności w przestrzeni oraz wahadłowców. Jednak nie dowiemy się, ile kosztuje bilet na Starship, nie ma także cennika za umieszczenie swoich satelitów lub ładunku. Zapewne zostanie to ogłoszone w najbliższym czasie.

A kompletny podręcznik online (w formacie PDF) znajdziesz na tej stronie.

Źródło: Neowin