SpaceX zapowiedział rekordową liczbę misji kosmicznych

Firma Elona Muska ma w planach największą liczbę startów, jaką przeprowadziła w ciągu jednego roku.

SpaceX zapowiedział rekordową liczbę misji kosmicznych

SpaceX /theverge.com

Panel bezpieczeństwa NASA ujawnił, że komercyjna firma kosmiczna SpaceX planuje aż 52 misje w 2022 roku. Byłaby to największa liczba startów, jaką firma kiedykolwiek przeprowadziła w ciągu jednego roku, po zeszłorocznym rekordzie wynoszącym 31 startów.

Przypomnijmy, że SpaceX jest głównym partnerem NASA w misjach załogowych. Firma jest odpowiedzialna za transport astronautów i ładunków NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z udziałem Crew Dragon. Przedsiębiorstwo Elona Muska obecnie opracowuje system rakietowy nowej generacji (Starship), który będzie wykorzystany w trakcie lądowania ludzi na powierzchni Księżyca w misji Artemis.

Zobacz również:

  • Threads, konkurencja Twittera od Facebooka, już dostępny. Niestety nie w Polsce

Co prawda, harmonogramy lotów kosmicznych mogą ulec zmianie, więc nie ma gwarancji, że SpaceX osiągnie liczbę 52 startów. Elon Musk już w zeszłym roku obiecywał 48 startów, które nie zostały osiągnięte. Jak dotąd w 2022 roku SpaceX uruchomiło trzy misje i planuje kolejną. Choć zapowiedź rekordowej liczby misji robi wrażenie, panel ASAP NASA ostrzegł przed wadami tak zapełnionego kalendarza:

Zarówno NASA, jak i SpaceX będą musiały zapewnić, że z odpowiednią uwagą i priorytetem potraktują misje NASA oraz, że zapewnione zostaną odpowiednie zasoby, aby utrzymać to tempo na bezpiecznym poziomie.

Zobacz także: Oferta Lidla: urządzenia i akcesoria smart home

Źródło: theverge.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: