Spacerkiem w następne stulecie

Co wydarzyło się w branży IT w minionym roku, a czego możemy spodziewać się w roku 2001? Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku i prognozy dotyczące rozwoju rynku komputerowego w najbliższych miesiącach.


Co wydarzyło się w branży IT w minionym roku, a czego możemy spodziewać się w roku 2001? Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku i prognozy dotyczące rozwoju rynku komputerowego w najbliższych miesiącach.

Fuzja Time Warner i AOL

Fuzja Time Warner i AOL

Rok 2000 przyniósł szereg interesujących wydarzeń w przemyśle komputerowym. Niektóre z nich pewnie w trwalszy sposób zapiszą się w naszej pamięci, o innych szybko zapomnimy. Oprogramowanie wydane w ubiegłym roku już wkrótce zastąpią nowe, szybsze, lepsze aplikacje. Podobnie stanie się ze sprzętem. Postanowiłem dokonać podsumowania ubiegłorocznych wydarzeń w teleinformatyce i przypomnieć najważniejsze tendencje, jakie dało się obserwować w branży IT. Na podstawie analiz powstały prognozy na najbliższy rok (ze szczególnym uwzględnieniem komputerów spod znaku Jabłuszka), a na ile się sprawdzą, przekonamy się już wkrótce...

Robale i wirusy 2000

Rok 2000 rozpoczął się spokojnie. Pluskwa milenijna, która miała być powodem szeregu nieszczęść, nie ugryzła. Złośliwi twierdzili, że została ona wymyślona przez speców od komputerów, którzy wyczuli dobrą koniunkturę i postanowili nieźle zarobić.

Co było później? Przez resztę roku obserwowaliśmy spektakularne połączenia wielu firm z branży IT, debiuty nowych szybkich chipów, nowe edycje systemów operacyjnych (Microsoft Windows i MacOS). Rok 2000 był też rokiem rozkwitu komunikacji bezprzewodowej (nastąpił prawdziwy wysyp urządzeń 'bez kabli'), Linuxa, ASP, MP3 ale również...wirusów i procesów sądowych.

W roku 2000 bardzo uaktywnili się hakerzy. Przeprowadzili szereg ataków typu DoS (denial-of-service), które spowodowały czasowy paraliż kilku najbardziej znanych witryn internetowych. Powodem zmartwień specjalistów od bezpieczeństwa byli też autorzy wirusów komputerowych. 'Najsłynniejszy' z tegorocznych robaków - 'LoveLetter' naraził na straty wielu użytkowników poczty elektronicznej na całym świecie. Wyszło też na jaw, jak nieostrożna jest spora część internautów - do 'zarażenia' wirusem nie dochodziłoby bowiem, gdyby nie otwierali oni bez zastanowienia załączników do e-maili. Oprócz 'miłosnego listu' sen z powiek użytkownikom komputerów spędzały też inne robaki, jak np. 'Romeo&Juliet'. Warto zwrócić uwagę, że pojawiły się już pierwsze wirusy, które mogą zarażać PDA, a nawet telefony komórkowe (patrz: problemy firmy Timofonica).

Fuzje, procesy i tendencje

Bill Gates,  obecnie architekt oprogramowania Microsoftu.

Bill Gates, obecnie architekt oprogramowania Microsoftu.

Rok 2000 był też rokiem większych i mniejszych fuzji. Najważniejsze z nich to (trwający jeszcze) proces łączenia koncernu medialnego Time Warner z America Online czy też fuzja gigantów ISP - firm Mindspring i Earthlink. Ale nie wszyscy się łączą... - sprawa giganta z Redmond - firmy Microsoft, którą amerykański sąd pragnąłby zmusić do podziału, trwa. Pisząc o firmie Microsoft, nie sposób nie wspomnieć o zmianach, jakie zaszły w jej kierownictwie. Prezydentem i CEO Microsoftu został Steve Ballmer, natomiast Bill Gates jest teraz 'jedynie' głównym architektem oprogramowania.

Jedną z ważniejszych tendencji, jakie można było obserwować w ubiegłym roku, była niewątpliwie rosnąca popularność systemu operacyjnego Linux. System ten jest coraz częściej i chętniej stosowany, rośnie rzesza jego użytkowników. W ubiegłym roku ukazała się siódma już wersja popularnego RedHata. Cieszyć możemy się też m.in. z przygotowanego w naszym kraju kanału dystrybucyjnego Linuxa: Polish(ed) Linux Distribution.

Ubiegły rok był rokiem formatu MP3. Zwiększyła się bardzo liczba internautów korzystających z sieci 'peer-to-peer', takich jak Napster czy Gnutella. Coraz więcej osób pobiera ulubione nagrania z Internetu i odtwarza je na swoim komputerze. Często takie pliki muzyczne są dystrybuowane w Sieci bez zgody i wiedzy właścicieli praw autorskich do nagrań i właśnie dlatego wielkie koncerny muzyczne zdecydowały się na walkę z tym procederem. Rozgłos, jaki towarzyszył procesom, wbrew oczekiwaniom wielu przedstawicieli branży muzycznej, spowodował, że jeszcze więcej internautów zaczęło pobierać pliki MP3 z Internetu. Zdaniem wielu osób, koncerny nagraniowe będą musiały w końcu pogodzić się z popularnością formatu MP3 oraz możliwościami dystrybucji muzyki, jakie stwarza Sieć. Powstają już zresztą serwisy internetowe, które zajmują się dystrybucją nagrań poprzez Internet, za opłatą i z poszanowaniem praw autorskich. Format MP3 zawojował nie tylko świat komputerów - na rynku pojawia się coraz więcej przenośnych odtwarzaczy MP3, takich jak np. Nomad Jukebox, sprzedawane są też radia samochodowe, dzięki którym można słuchać płyt CD z popularnymi 'empetrójkami'. Najwięksi zwolennicy MP3 twierdzą, że płyty z nagraniami w tym formacie wyprą z rynku płyty kompaktowe w ciągu najbliższych miesięcy. Dyski CD Audio będą według nich kupowane już tylko przez audiofili, tak jak dzisiaj płyty winylowe.

Rok 2000 to nie tylko wiele spektakularnych sukcesów przedsiębiorstw z branży IT. Obserwowaliśmy też wiele porażek: upadło trochę 'dot-comów', a także kilka innych firm komputerowych. Wśród przedsiębiorstw, które musiały zakończyć działalność znalazły się m.in. Priceline, Toysmart.com i Scour.