Spada sprzedaż komputerów PC w Europie

Najnowsze dane IDC pokazują, że liczba komputerów PC sprzedanych w 2011 roku była znacznie niższa niż w roku 2010. W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) sprzedano 103 miliony pecetów, czyli o 7 procent mniej niż w roku ubiegłym. Spadki dotyczą zarówno sektora biznesowego jak i klientów indywidualnych.

Pecet HP

IDC wyklucza możliwość wpływu powodzi w Tajlandii i problemów z dostawami dysków na sprzedaż komputerów PC w czwartym kwartale 2011 roku. Komputery wtedy sprzedawane były dostarczone do sklepów jeszcze przed powodzią. Analitycy uważają, że obecny problem pecetów to połączenie kryzysu ekonomicznego oraz popularyzacji smartfonów i tabletów.

Niektórzy dostawcy są dotknięci kryzysem pecetów bardziej niż inni. Sprzedaż Acera w czwartym kwartale zmalała o 24,4 procenta. Spory spadek zanotowało również HP, ale Lenovo i Asus mają się bardzo dobrze na rynku europejskim. Pierwsza z tych firm miała sprzedaż wyższą o 35,5 procenta, a druga o 14,7 procenta niż przed rokiem. Jak widać nie wszyscy odczuwają kryzys.

Sprzedawcy w regionie EMEA byli świadomi niskiego zapotrzebowania na pecety i dlatego ich zamówienia do producentów były dość ostrożne. Nauczył ich tego rok ubiegły, kiedy to zamówili za dużo pecetów. Również w USA sprzedaż komputerów PC spadła - w czwartym kwartale 2011 zanotowano spadek o 6,7 procent w stosunku do roku ubiegłego.

IDC jako główne przyczyny słabego zainteresowanie pecetami wymienia niepewną sytuację gospodarczą i pojawienie się urządzeń nowego typu. Można tu chyba dodać fakt, że komputery PC nie rozwijają się już tak szybko i nie wymagają tak częstych upgrade'ów jak w przeszłości - jako produkt osiągnęły dojrzałość. Impulsem do dalszego rozwoju mogą jednak dać komputery all-in-one i laptopy z ekranami dotykowymi, które trafią na rynek razem z systemem Windows 8.