Spada zainteresowanie deweloperów Androidem

Najnowsze wspólne badania Appceleratora i IDC pokazały, że deweloperzy aplikacji zaczynają być zniecierpliwieni problemami systemu Android. Wśród nich wymieniają nieprzekonujące wejście na rynek tabletów z tym systemem, jego fragmentację i dużą ilość różnych sklepów z aplikacjami.

Badania IDC i Appceleratora zaprezentowane w Mobile Developer Report pokazały, że pod względem entuzjazmu deweloperów Android w ostatnich 12 miesiącach dogonił iOS. Jednak w kwietniu 2011 roku zainteresowanie tym systemem wśród 2 700 badanych spadło z 87 do 85 procent. Zainteresowanie iPhonem wyraziło 91 procent, a iPadem 86 procent z nich. Większy spadek zaliczył Android dla tabletów, którym interesuje się obecnie 71 procent badanych - 3 proc. mniej niż w styczniu 2011 roku.

Prawie dwie trzecie respondentów podało fragmentację Androida jako główny problem. 30 proc. wspomniało o słabych wynikach systemu na rynku tabletów. 28 procent badanych jest zaniepokojonych mnogością sklepów z aplikacjami. Dobrą wieścią dla Google, jest natomiast jeszcze mniejsze przekonanie deweloperów do platform BlackBerry OS i Windows Phone 7. System Microsoftu jest na trzecim miejscu z 29 proc. przed produktem firmy RIM z malejącą liczbą 27 procent zainteresowanych twórców aplikacji.

Zobacz również:

Spadek zainteresowania Androidem nie dziwi. Wpłynąć na niego mogły niedawne problemy z bezpieczeństwem i fragmentacją systemu na urządzeniach różnych producentów i operatorów. Google postanowił nawet dać dostęp do kodu Androida 3.0 tylko kilku większym partnerom. Firma podała, że powodem takiego działania są starania o zmniejszenie fragmentacji.

Innym problemem systemów, które gonią lidera z Apple może być też przeciążenie deweloperów. Aż 46 proc. respondentów wskazało, że mają za dużo pracy z iOS lub Androidem, by zająć się np. systemem Windows Phone 7. W tym kontekście fragmentacja systemu mobilnego Google stanowi dla niego dodatkowy problem. Deweloperzy nie mają czasu i umiejętności, by przystosować swoje aplikacje dla różnych odmian tego systemu.