Spadające gwiazdy - przygotuj się do obserwacji Perseidów

Podczas dzisiejszej nocy z 12 na 13 sierpnia da się zaobserwować nawet 120 spadających gwiazd na godzinę - przygotuj się do obserwacji. Dzięki naszym programom dowiesz się, czy warto planować wyjście poza dom, jaka będzie temperatura oraz na którą część nieba patrzeć. Lada moment będziemy mieli do czynienia z maksimum roju Perseidów, największego i najbardziej obfitującego w meteory roju w roku. A co, jeśli pogoda nie dopisze? Żaden problem: nasze aplikacje umożliwią ci wirtualny spacer we Wszechświecie.


Jak obserwować spadające gwiazdy?

Do obserwacji meteorów nie potrzebujesz żadnego instrumentu optycznego. Lornetka i teleskop będą ci tylko przeszkadzać. Przyda się karimata, poduszka, śpiwór, jakaś przekąska, środek na komary - i miejsce do obserwacji oddalone od świateł miast. Miłośnicy fotografii mogą wykorzystać ponadto aparat, o ile posiada on funkcję otwarcia migawki na długi czas.

Obserwacje najwygodniej prowadzi się na leżąco. Warto skierować wzrok w okolice radiantu meteorów, czyli na gwiazdozbiór Perseusza, ale nie należy zaniedbywać również innych fragmentów nieba.

Przeczytaj też: Perseidy 2009 na forum Astro4U

Spadające gwiazdy to spektakularne, ale dość rzadkie zjawisko atmosferyczne, a sierpień to najlepszy miesiąc do ich oglądania. Efekt spadającej gwiazdy (meteor, nie mylić z meteorytem) powstaje, gdy niewielkie kamyczki, odłamki kosmicznego gruzu, wpadają do atmosfery, rozgrzewają się do tego stopnia, że zaczynają świecić i - ostatecznie - odparowują.

Meteory mają postać świetlnej smugi o wyraźnym początku i końcu. Niekiedy świecą bardzo jasno, czasami są ledwie widoczne. Niezwykle rzadko da się je komuś pokazać - to znaczy ktoś albo patrzył w odpowiednie miejsce i zobaczył meteor, albo po prostu go przeoczył. Po tej cesze łatwo je odróżnić od satelitów, które przemieszczają się po niebie ruchem jednostajnym.

Prognoza pogody - zabrać sweter czy nie?

Spadające gwiazdy - przygotuj się do obserwacji Perseidów

WeatherWatcher Live

Zanim zdecydujesz się na obserwacje, sprawdź pogodę w twojej okolicy. W tym celu najlepiej wykorzystać serwis Meteo lub aplikację Weather Watcher Live 6.1.03.

Program posiada bazę blisko 80 tysięcy miast na całym świecie (w tym wielu polskich). Wygodny i przejrzysty interfejs użytkownika podaje za pośrednictwem ikony słońca lub chmury stan nieba, procentową wilgotność powietrza, temperaturę, prędkość wiatru, zachmurzenie, widoczność i promieniowanie ultrafioletowe.

Ściągnij Weather Watcher Live 6.1.03

Do ustawienia miasta, należy kliknąć Options | Stations | Add station i wpisać jego nazwę. Jednostki (temperatura, szybkość, opady) można zmienić w gałęzi Conversion. Uwaga, program instaluje Ask Search Toolbar i modyfikuje domyślną stronę główną przeglądarki. Aby tego uniknąć, należy usunąć zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru tuż po uruchomieniu instalatora.

Spadające gwiazdy - przygotuj się do obserwacji Perseidów

Użytkownicy Visty i Windows 7 mogą skorzystać z gadżetu pokazującego prognozę dostępnego w Galerii gadżetów. Aplikacja AccuWeather Forecast. Aplet należy przesuwać chwytając go za ramkę - kliknięcie wewnątrz okienka gadżetu skończy się wyświetleniem prognozy na najbliższe 5 dni.

Ściągnij gadżet do Visty i Windows 7 AccuWeather Forecast

Niebo na ekranie monitora

Spadające gwiazdy - przygotuj się do obserwacji Perseidów

Stellarium - naciśnij [F5], aby ustawić godzinę

Nawet leżąc na ziemi, wzrokiem nie obejmiesz więcej niż 30 procent nieba. Dlatego tak ważne jest ustawienie się w odpowiednim kierunku. Pomogą ci w tym aplikacje wyświetlające układ ciał na nieboskłonie. Na pewno wiesz, jak odnaleźć Duży Wóz, a od niego do Perseusza już jakoś trafisz; wystarczy, że obrócisz się w prawo o 90 stopni. To właśnie stamtąd z pozoru będą wylatywać meteory, dlatego warto wzrokiem obejmować okolice gwiazdozbioru Perseusza, w tym szczególnie Andromedę, Pegaza i Wielką Niedźwiedzicę. Wypada zerkać też na Małą Niedźwiedzicę oraz na zachodnie części nieba, gdzie meteory będą zostawiały długi ślady.

Liczba spadających gwiazd powinna rosnąć z godziny na godzinę od momentu zachodu, aż do wschodu słońca - dlatego obserwacje najlepiej prowadzić w II połowie nocy.

W odnalezieniu gwiazdozbiorów pomoże ci Stellarium 0.10.2. W domyślnej konfiguracji Stellarium 0.10.2 uruchamia się na pełnym ekranie z widokiem nieba na południe.

Spadające gwiazdy - przygotuj się do obserwacji Perseidów

Stellarium - po naciśnięciu [F4] przejdziesz do opcji programu, gdzie włączysz m.in. widok meteorów

Tuż po uruchomieniu programu naciśnij klawisz [F6] i podaj lokalizację, w której się znajdujesz - oszczędzi ci to polowania na niewidoczne gwiazdy i planety. [F5] pozwala na szybki przeskok do wybranej daty i godziny, [C] włącza linie gwiazdozbiorów, [V] - ich nazwy.

Ostatni z magicznych, godnych zapamiętania klawiszy to [F4]. Dzięki niemu włączysz widok aktualnie najbardziej intensywnego deszczu meteorów - na zrzucie ekranu obok są to Perseidy. Jak to już opisywaliśmy w PC Worldzie 4/2009, Stellarium do wyświetlenia widoku nieba wykorzystuje akcelerator 3D komputera. Nie należy się więc dziwić, że dłuższa praca z aplikacją spowoduje rozkręcenie się wentylatorów we wnętrzu komputera.

Ściągnij Stellarium 0.10.2