Spaghetti, pizza i Sonus Faber

Zestaw głośników do kina domowego firmy Sonus Faber stanowi przykład połączenia estetyki z doskonałością brzmienia.


Zestaw głośników do kina domowego firmy Sonus Faber stanowi przykład połączenia estetyki z doskonałością brzmienia.

We Włoszech, w niedużym mieście Cremonie, Franco Serblin założył "manufakturę", która przez kilkanaście lat zajmowała się produkcją pięknych monitorów wykonanych w drewnie. Od pewnego czasu firma, chcąc sprostać potrzebom rynku, zaczęła produkować konstrukcje stojące. Ostatnio ambitni Włosi stworzyli system przeznaczony nie tylko do odsłuchów stereofonicznych, ale także wielokanałowych. Tak powstał zestaw Grand Piano Home, który starannością wykonania i użytymi materiałami kojarzy się raczej z ręcznie robionymi, ekskluzywnymi instrumentami muzycznymi niż z kolumnami głośnikowymi przeznaczonymi do powszechnej sprzedaży.

Doborowy sekstet

Zestaw Sonusa jest dosyć klasycznym układem, w którym kolumny przednie są dwuipółdrożnymi modelami podłogowymi. Moduł centralny Solo ma głośniki ułożone w osi pionowej, a tylne satelity Wall są przeznaczone konstrukcyjnie do powieszenia na ścianie.

Dedykowany do kompletu subwoofer Gravis jest konstrukcją niezwykłą, wyposażoną w trzy przetworniki (dwie bierne membrany i jeden klasyczny głośnik basowy). Szkielet konstrukcyjny i ścianki - przednią, tylną, górną i dolną - wykonano z MDF-u i obciągnięto je syntetyczną skórą. Ścianki boczne zrobiono z drewna orzecha włoskiego poddając je starannej obróbce.

Cała kolumna nie jest prostopadłościanem, lecz ma kształt niesymetrycznej, ściętej u wierzchołka piramidy. Na przedzie znajdują się głośniki. Wysokotonowy to 25-milimetrowa jedwabna kopułka firmy Vifa wyposażona w magnes neodymowy. Przed nią zamontowano stalowy stelaż, który dzieli okrąg głośnika na trzy identyczne pola. Głośnik średnioniskotonowy i niskotonowy tworzą dwa identyczne przetworniki wykonane z włókna szklanego. Działają one w układzie, w którym górny odtwarza część pasma poniżej wysokotonowej kopułki, dolny natomiast uzupełnia go basem od 200 Hz. Pracują we wspólnej komorze, która wentylowana jest przez rurę systemu bass-refleks z wylotem umieszczonym również na przedniej ściance.