Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego

Filtrowanie

Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego

Graficznie przedstawione statystyki dla każdego filtra wiadomości

Zauważyliśmy, że Spamato nie jest najszybszy w przypadku filtrowania kilkuset wiadomości. Po uruchomieniu programu można normalnie pisać nowe wiadomości i dopiero po kilkudziesięciu sekundach widać, jak ze skrzynki pocztowej śmieci są przenoszone partiami po kilkanaście sztuk do folderu Spamato. Jeśli posiadasz ustawione reguły przenoszące wiadomości od określonych nadawców do wskazanych folderów np. praca, rozrywka, dom, bank, to jest duża szansa, że filtr je przepuści bez żadnych obiekcji. Np. jeśli twój znajomy ma zawirusowany komputer, który wysyła niezliczona ilość śmieci i masz założoną regułę, to prawie na pewno dostaniesz od niego wszystkie wiadomości. Z drugiej strony można ustawić nieco bardziej surowe reguły filtrowania, jednak wtedy np. pożegnasz się z wiadomościami z dołączonym załącznikiem. Program jest jednak nieoceniony w przypadku tradycyjnie wysyłanych śmieci z budzących małe zaufanie adresów np.[rickenacole@lovezona.net]. Wtedy sześć wbudowanych mechanizmów filtrujących daje o sobie znać.

Domyślne ustawienia pozwalają odrzucić wiadomość, gdy jest ona zaklasyfikowana przez co najmniej 2 moduły. Ma to zapobiegać usuwaniu ważnej dla użytkownika korespondencji. Wbudowane filtry to Bayesianato, Comha Filter, Domainator, Earlgrey, Razor Filter, Ruleminator. Każdy z nich posiada nieco inny mechanizm działania oraz inne podejście do spamu. Odrzucają wiadomości na podstawie słów kluczowych, porównują hash wiadomości ze wzorcami umieszczonymi na serwerze, badają adresy i domeny. Niektóre filtry np. Ruleminator pozwalają na samodzielne ustawianie reguł antyspamowych. Przy każdym wskazaniu przez użytkownika wiadomości-spam program uczy się i na podstawie ingerencji człowieka wypracowuje specjalny profil odpowiadający konkretnej skrzynce odbiorczej.

Podsumowanie

Program świetnie się sprawdza w przypadku MS Outlooka podłączonego do Exchange Serwer i jest najlepszym wg naszej opinii programem antyspamowym dla tego klienta. Nieco inaczej przedstawia się sprawa z Thunderbirdem. Naszym zdaniem w tym wypadku nie warto instalować dodatkowego programu, który obciąża system (pamiętaj też o Javie), gdyż Thunderbird i tak sobie nieźle radzi ze spamem. W efekcie Spamato jest świetnym rozwiązaniem dla firmy lub niewielkiego biura, które musi korzystać z kalendarza i planowania spotkań wbudowanego w "dużego Outlooka", natomiast w przypadku protokołów IMAP i POP3 radzimy zmienić np. Outlook Expressa na bezpłatną Mozillę Thunderbird.

Pobierz plik dla: MS Outlook, Mozilla Thunderbird, Mozilla Mail Client, innych klientów pocztowych (Windows/Linux), innych klientów pocztowych (MAC OS X).

Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.