Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego

Spamato to bezpłatny program oparty na 6 niezależnych od siebie modułach sprawdzających wiadomości pocztowe. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze, dostępne na każdą platformę systemową, która obsługuję środowisko Java. Przedstawiamy test tej potężnej i bardzo przydatnej aplikacji. I odpowiadamy na pytanie - czy warto mieć ją u siebie w domu lub biurze?

Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego

Konfiguracja programu z poziomu strony internetowej

Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego
Walka z wiadomościami, które przychodzą do skrzynek pocztowych jest niemal z założenia bez szans. Codziennie każdy z nas dostaje pocztę reklamującą nowe produkty, wydarzenia, konferencje, sklepy internetowe lub środki farmakologiczne. Jakby tego było mało, często pisane są do nas prośby o wsparcie finansowe, które gwarantuje zdobycie niewyobrażalnej fortuny w ciągu kilku dni (maksymalnie miesiąc). Można śmiać się na przerwach w pracy z Bubuwy Tigbogbo (Mozambik) i jego problemów ze złożami diamentów, na których stoi jego rodzinna wioska, ale gdy dostaniesz takich wiadomości 300 dziennie może to nie być już takie zabawne. Wcześniej czy później będziesz zmuszony skorzystać z programu do odsiewania wiadomości-śmieci i tutaj pojawia się problem - za dobre narzędzie trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt dolarów, zmienić dotychczasowego klienta pocztowego na taki, który posiada wbudowane zabezpieczenia (The Bat, bezpłatny Thunderbird, Eudora) lub zainstalować opisywany Spamato. Należy również wspomnieć, że większość bezpłatnych aplikacji odsiewających dobrze sobie radzi z protokołami POP3 lub IMAP, ale są całkowicie bezradne w przypadku Serwer Exchange.

Instalacja

Opisywany program dystrybuowany jest na zasadach licencji GPL. Aplikacja potrzebuje do działania zainstalowanej maszyny Java 1.5.0, którą można pobrać ze strony firmy SUN. W czasie instalacji program dodaje lokalny serwer webowy, który korzysta z portu 8574 i służy do konfiguracji programu. Jeśli wpiszesz w swojej przeglądarce adres localhost:8574, to przejdziesz automatycznie do zaawansowanych ustawień. Warto przy tej okazji odpowiednio skonfigurować zaporę sieciową, która będzie prawidłowo rozpoznawać aplikację i umożliwi jej dostęp do sieci. Na stronie producenta dostępne są wersje instalacyjne dla: Microsoft Outlook (testowana było wydanie 2003, ale wg autorów również obsługiwane powinny być wcześniejsze wydania - XP/2000); Mozilla Thunderbird (jest to po prostu plik rozszerzenia XPI), klienta pocztowego z pakietu Mozilla oraz dodatkowy moduł o nazwie Spamatoxy (The Spamato Mail Proxy) dla pozostałych aplikacji pocztowych. Ten ostatni jest nieco trudniejszy w instalacji, ponieważ ma on pośredniczyć pomiędzy oprogramowaniem klienckim a serwerem. Szczegóły na temat instalacji tego modułu można znaleźć tutaj. W tekście wykorzystaliśmy program Microsoft Outlook 2003.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy pocztowe - zestawienie na 2022 rok

Obsługa

Spamato - bezpłatny filtr antyspamowy dla każdego

Pasek zadań ułatwia ręczne oznaczanie wiadomości jako spam

Pierwsze uruchomienie programu następuje razem z zainstalowanym klientem poczty. Jego obecność jest sygnalizowana ikoną przy starcie aplikacji oraz obecnością dodatkowego paska narzędzi. W skrzynce pocztowej powinien pojawić się również dodatkowy katalog o nazwie Spamato, do którego będą kierowane wszystkie podejrzane maile. Na pasku zadań widać cztery przyciski:

- Config otwiera w oknie przeglądarki internetowej ustawienia programu;

- Spam umożliwia ręczne zaklasyfikowanie wybranej wiadomości jako śmiecia;

- No Spam ma oczywiście dokładnie odwrotne znaczenie;

Ostatnim wyświetlanym elementem jest licznik statystyczny. Pokazuje ile wiadomości sprawdzono w ogóle, śmieci, ile użytkownik posortował samodzielnie.

I na tym można byłoby zakończyć, ponieważ w codziennej pracy pozostałe ustawienia są właściwie niepotrzebne. W czasie odbierania wiadomości z serwera są one automatycznie filtrowane. Jednak mamy jeszcze kilka uwag.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: