Spamu coraz mniej - to dobra wiadomość. Ale jest też zła...

Spam jest problemem, ale liczba wiadomości e-mail o takim charakterze się zmniejsza. Nie jest to jednak wbrew pozorom wyłącznie dobra wiadomość. Cyberprzestępcy korzystający ze spamu rozsyłanego przez pocztę elektroniczną szukają nowych i groźniejszych metod ataków.

Użytkownicy poczty elektronicznej na całym świecie muszą zmagać się ze spamem, czyli niechcianymi lub niepotrzebnymi e-mailami. Dostawcy poczty elektronicznej i programy pocztowe coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem spamu, ale nadal do skrzynek odbiorczych internautów trafiają niezamawiane wiadomości o charakterze i wiadomości zawierające wirusy w załącznikach.

Wygląda jednak na to, że spamu na świecie jest coraz mniej. Wygląda na to, że po raz pierwszy od dwunastu lat udział spamu wśród wszystkich wysłanych e-maili spadł poniżej 50 proc. i wynosi dokładnie 49,7 proc. Oznacza to, że spam nadal jest problemem, ale jego znaczenie stopniowo traci na znaczeniu. Niestety nie jest to wyłącznie dobra wiadomość.

Spam jest problemem, ale cyberprzestępcy szukają innych metod

Spam jest problemem, ale cyberprzestępcy szukają innych metod

Cyberprzestępcy najwyraźniej wycofują się z ataków poprzez pocztę elektroniczną, ale ilość szkodliwego oprogramowania, które można znaleźć w sieci, się zwiększa. Z raportu Symanteca wynika, że w czerwcu zarejestrowano 57,6 mln różnych typów zagrożeń, gdzie w zeszłym miesiącu liczba ta wynosiła 44,5 mln, a jeszcze miesiąc wcześniej - 29,2 mln.

Okazuje się też, że ponownie popularność zdobywa oprogramowanie typu ransomware, które szyfruje dane użytkownika i wymaga od niego uiszczenia opłaty w zamian za odblokowanie dostępu do nich.

źródło: neowin.net