Spansion bankrutuje

Firma Spansion oficjalnie ogłosiła bankructwo. Jest to już drugi w tym roku duży producent chipów, który w tak dotkliwy sposób odczuł skutki obecnego kryzysu ekonomicznego (wcześniej ten sam los spotkał niemiecką spółkę Qimonda).

Spansion to największy na świecie producent układów pamięci NOR flash. Pomimo, iż szefowie firmy ogłosili bankructwo, na razie nie zniknie ona z rynku. Spółka ta skorzystała bowiem z prawa przejścia pod nadzór sądowy, zachowując kontrolę nad prowadzoną do tej pory działalnością. Ten rodzaj postępowania upadłościowego ma dać firmie czas na przeprowadzenie wewnętrznej restrukturyzacji. Spansion skupi się teraz jedynie na tych produktach, które przynosić będą możliwie jak największe zyski, a porzuci projekty bardziej ryzykowne.

Zdaniem wielu analityków rynku, sytuacja producentów chipów jest obecnie trudna. Od półtora roku ceny pojedynczych jednostek spadają, dodatkowo popyt na tego typu podzespoły jest coraz mniejszy. Sytuację komplikują wysokie koszty budowy i utrzymania zakładów produkcyjnych.

Eksperci szacują, że dochody ze sprzedaży chipów spadną w tym roku o około 20 procent i wyniosą 199,2 miliarda dolarów.

Zobacz także:

Qimonda na progu bankructwa, będzie restrukturyzacja