Sparaliżowany mężczyzna wyzywa małpę na pojedynek w grze

Sparaliżowany mężczyzna chce zmierzyć się w rozgrywce za pomocą myśli z małpą z Neuralink. Czy właściciel startupu - Elon Musk, przyjmie wyzwanie?


Sporo się dzieje w dziedzinie nowinek naukowych, a kolejne doniesienia na temat nowych odkryć i możliwości ogłaszane są niemal co kilka dni. Tym razem jednak okazało się, że dwie z najświeższych informacji mogą zaliczyć specyficzny crossover, czyli w pewnym sensie się połączyć.

Implant mózgowy, Elon Musk, Pager, makak, Neuralink, chip, sztuczne ramie, robotyczne ramie, pojedynek, rywalizacja, wyzwanie, Nathan Copeland, pong, badania, startu, nauka, za pomocą myśli, medycyna, sparaliżowany, niepełnosprawny, technologia, wynalazek, wszczepienie

Neuralink, małpa, gry i Elon Musk

Sprawa dotyczy m.in. startupu Neuralink, należącego do miliardera i celebryty Elona Muska. Całkiem niedawno, biorący udział w projekcie naukowcy pochwalili się, iż udało im się z powodzeniem zaimplementować małpie chip, umożliwiający sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli. Dało to obiektowi badania możliwość prowadzenia rozgrywki w Ponga (prosta gra komputerowa) jedynie dzięki wykorzystaniu fal mózgowych. To z kolei, daje nadzieję na przyszłość, iż tego typu zabiegi pozwolą kiedyś na rozpowszechnienie podobnych możliwości wśród ludzi. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj, a poniżej można obejrzeć materiał filmowy z eksperymentu.

Z podobnego założenia, co Neuralink, wyszli także inni badacze, m.in. z Brain Gate, którzy opracowali implant, umożliwiający przekładanie fal mózgowych na pismo w formie elektronicznej i to w czasie rzeczywistym. Projekt okazał się tak skuteczny, że dzięki niemu sparaliżowany mężczyzna popił rekord w szybkim pisaniu.

Technologia – pomoc niepełnosprawnym

Tworzenie sprzętu i oprogramowania pomagającego ludziom niepełnosprawnym, nie ogranicza się jednak do tematu samego kierowania czymś za pomocą myśli. Okazało się bowiem, iż manipulacja falami mózgowymi może działać w dwie strony, w tym również wpływając na sam mózg. Obiektem jednego z takich eksperymentów stał się Nathan Copeland.

Mężczyzna jest od lat sparaliżowany i pozbawiony czucia. Jednak, dzięki nowoczesnemu chipowi, który mu wszczepiono, w ograniczonym stopniu odzyskał możliwość ruchu i niemal fizycznego odczuwania… w mechanicznym ramieniu. Dla ścisłości, nie jest to nowoczesna proteza, ponieważ Copeland posiada własne, wszystkie cztery kończyny z tym, że nie może nimi ruszać. W związku z powyższym, do zaawansowanego wózka elektrycznego, umożliwiającego mu funkcjonowanie na co dzień, dołączono robotyczne ramię, którym dzięki implantowi może poruszać za pomocą fal mózgowych.

Do wynalazku dodano jednak jeszcze coś, a mianowicie, mężczyzna jest w stanie odbierać za pomocą mózgu bodźce płynące z mechanicznej kończyny, w tym czuć w ograniczonym stopniu dotyk oraz niemal odczuwalnie kontrolować nacisk podczas wykonywanych czynności.

Czuję każdy palec, to naprawdę dziwne doznanie. Czasami wydaje się to elektryczne, a czasem jak nacisk, ale w większej części, mogę czuć większość palców z dokładną precyzją. To tak, jakby moje palce były dotykane i naciskane. - Nathan Copeland

Wyzwanie na pojedynek implantów

Obecnie, już jakiś czas po operacji, Nathan Copeland jest w stanie z wykorzystaniem swojego robotycznego ramienia grać w bardzo proste produkcje, czyli m.in. takie, jak Pong, w którego grała małpa z projektu Neuralink. Wobec tego, mężczyzna postanowił skonfrontować dwa, niezwykłe wynalazki, jakimi są chipy wszczepione jemu oraz małpie, będącej obiektem badań startupu Elona Muska. W tym celu, rzucił wyzwanie makakowi o imieniu Pager, do stoczenia pojedynku w Ponga.

Jak tylko to zobaczyłem (nagranie Neuralink, przyp. Red.), zastanawiam się czy mógłbym pobić tę małpę. - Nathan Copeland

Teraz trzeba niestety czekać na odpowiedź Elona Muska i naukowców z jego projektu. Jednak znając miliardera oraz jego zamiłowanie do nowych, czasem dziwacznych spraw, dojście do skutku rzeczonego pojedynku wydaje się nader prawdopodobne.