Sparkle SP7228-PT

Tę nieco tajemniczą nazwę nosi jeden z najciekawszych modeli kart graficznych zbudowanych z wykorzystaniem procesora GeForce4 Ti4200 w wersji z szyną AGP 8x.

Tę nieco tajemniczą nazwę nosi jeden z najciekawszych modeli kart graficznych zbudowanych z wykorzystaniem procesora GeForce4 Ti4200 w wersji z szyną AGP 8x.

O niezwykłości modelu Platinum świadczy kilka elementów wyposażenia. Po pierwsze, kartę otrzymujesz w bardzo dużej blaszanej puszce, zapakowanej dodatkowo w foliowy "kombinezon". W środku oprócz karty znajdziesz pakiet naprawdę dobrych gier. Kupione oddzielnie kosztowałyby kilkaset złotych. Dodatkowo producent dołączył ciekawy zestaw aplikacji użytkowych - programowy odtwarzacz PowerDVD oraz dwa narzędzia do obróbki i tworzenia filmów, które można następnie nagrać na krążki DVD. Sama karta robi dobre wrażenie solidnością wykonania i zastosowaniem wysokiej jakości komponentów. 128 MB pamięci o czasie dostępu 3,3 ns można przetaktować do 600 MHz.

Sparkle SP7228-PT

Sparkle SP7228-PT

Niewiele, bo tylko 50 MHz brakuje do 650 MHz, które obowiązuje modele GeForce4 Ti4600. Procesor można podkręcić do 310 MHz, czyli o 10 MHz powyżej wartości przewidzianych dla topowych modeli NVIDII. Tak dobre wyniki nie byłyby możliwe bez zapewnienia podzespołom odpowiedniego chłodzenia. Ten układ na karcie jest potężny. Radiator nie tylko pokrywa prawie całą powierzchnię karty od strony procesora, ale również przylega do modułów pamięci umieszczonych po drugiej stronie laminatu.

Sparklowi udał się również mechanizm wentylatorów - nie jeden hałasujący, a dwa mniejsze, pracujące wolniej i zarazem ciszej. Wyniki karty w niższych rozdzielczościach, do 1024x768 włącznie, są bardzo zbliżone do rezultatów Radeona 9700 Pro. Jeśli jednak uruchomisz funkcje wygładzania czy filtrowania anizotropowego, to produkt NVIDII wyraźnie dostaje zadyszki i zostaje daleko w tyle za wydajnymi kartami ATI. Można się pocieszyć tym, że uzyskane wyniki wystarczają do komfortowego grania nawet w bardzo wysokiej rozdzielczości.