Spartan - oto następca Internet Explorera

Microsoft zapowiedział, że nie doczekamy się Internet Explorera 12. Zamiast tego z Windows 10 zadebiutuje całkowicie nowa przeglądarka - Spartan.

Jednak sytuacja nie jest jeszcze do końca jasna - nie wiadomo, czy w Windows 10 nie będzie dwóch przeglądarek w systemie - Spartana oraz IE 11. Tak czy owak, czym ma być nowy produkt? Z pierwszych informacji wynika, że będzie to "lekka" alternatywa dla IE, przypominająca wizualnie Firefoxa lub Chrome. Ma wspierać wtyczki - zarówno Microsoftu, jak i firm trzecich - oraz umożliwiać deweloperom aplikacji sieciowych korzystanie z wbudowanych narzędzi. Ma być przeglądarką wieloplatformową i działać zarówno na Windowsie, jak i Linuxie, iOS czy Androidzie. Spartan wyposażony jest w dwa silniki Microsoftu - Chakra JavaScript oraz Trident.

Spartan - oto następca Internet Explorera

Choć Internet Explorer jest najpopularniejszą przeglądarką świata (którą powoli goni samotnie Chrome, ale jest jeszcze daleko za nią), wygląda na to, że Microsoft wraz ze zmianą strategii firmy i nowym systemem chce odciąć się od Internet Explorera i na nowo otworzyć swój dział przeglądarek. Przez lata IE tkwił w miejscu, podczas gdy konkurencja rozwijała się i bez zmian dogoniłaby w końcu IE. Spartan być może pojawi się w której z wersji Windows 10 Technical Preview. Przypominam, że najnowszy build zostanie zaprezentowany w połowie stycznia.