Spaun - zaawansowany model ludzkiego mózgu

Naukowcy z University of Waterloo poinformowali o stworzeniu funkcjonującego komputerowego modelu ludzkiego mózgu. Poznajcie Spaun.

Najbardziej zaawansowany (przynajmniej tak twierdzą naukowcy) komputerowy model ludzkiego mózgu nosi nazwę Spaun (od nazwy projektu Semantic Pointer Architecture Unified Network) i został opracowany przez kanadyjskich naukowców z University of Waterloo. Trwające ponad rok prace zaowocowały budową funkcjonującego symulatora, który uzbrojony został w kamerkę oraz pozwalające na pisanie ramię. Jego "sercem" jest jednak program, który na wzór naszego mózgu symuluje pracę milionów neuronów pogrupowanych w kilku ośrodkach.

"W tej pracy przedstawiamy model ludzkiego mózgu (nazywany Spaun) korzystający z 2,5 miliona neuronów i wykazujący wiele różnych zachowań. Pomimo tego, że jest mocno uproszczony, ujmuje wiele aspektów neuroanatomii, neurofizjologii i psychologicznych zachowań, które demonstrujemy poprzez wykonywanie przez niego ośmiu różnych zadań" - twierdzi biorący udział w projekcie neurobiolog Chris Eliasmith.

Spaun co prawda ma bardzo małą zdolność uczenia się, lecz pokazuje, jak pracują neurony. Obecnie jest m.in. w stanie rozpoznać kilka rzeczy, posiada pamięć i potrafi zapisywać cyfry. Warto dodać, że kanadyjski zespół poinformował też o nawiązaniu współpracy z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, która ma umożliwić znaczne podniesienie jego możliwości.

______________________

Zaraz, zaraz, czy ja już czegoś podobnego nie widziałem...