Specjalistyczne przeglądarki internetowe, których (być może) nie znasz


Songbird

Przeznaczenie: dla fanów multimediów

Songbird jest połączeniem przeglądarki internetowej i wszechstronnego odtwarzacza multimedialnego. Pozwala odtwarzać muzykę w formatach MP3, AAC, OGG, FLAC, WMA, WAV oraz wideo w formatach H.264, Windows Media Video, MPEG4 formats. Użytkownik może komponować listy odtwarzania, pobierać pliki z serwisów muzycznych, takich jak. Last.fm czy 7digital oraz zgrywać muzykę z płyt CD audio.

Przy pierwszym uruchomieniu automatycznie dodawane są wszystkie utwory ze wskazanych katalogów. Bibliotekę muzyczną można organizować w dowolny sposób - interfejs graficzny wyświetla w osobnych okienkach (oprócz listy odtwarzania) artystę i albumy, przez co nawigacja po dużych zbiorach jest bardzo intuicyjna. Użytkownik może subskrybować podcasty oraz internetowe stacje radiowe.

Funkcjonalność przeglądarki można rozszerzyć dzięki licznym dodatkom.

Dostępność: Windows, Mac OS X

Przeglądarka SpaceTime

Pobierz:

SpaceTime

Przeznaczenie: dla znudzonych statycznym interfejsem przeglądarki

Space Time jest aplikacją pozwalającą na przeglądanie serwisów internetowych w formie animowanych, trójwymiarowych zakładek.

Podstawowe funkcje przeglądarki to 3D Tabbed Browsing i 3D Search. Przeglądanie na "trójwymiarowych" kartach działa w ten sposób, że przeglądarka nie tworzy kolejnych kart w ramach jednego okna, ale wyświetla strony WWW w osobnych oknach, widocznych w ramach przestrzeni 3D. W podobny sposób prezentowane są wyniki wyszukiwania.

Taka forma prezentacji zasobów Sieci wnosi nieco życia do codziennej pracy w Internecie. Jest tylko jeden warunek - użytkownik powinien dysponować wydajnym komputerem - inaczej to, co miało być przyjemnością, może zamienić się w koszmar.

Dostępność: Windows

Przeglądarka Alladyn

Pobierz:

Alladyn

Przeznaczenie: dla dzieci w wieku do 7 lat

Program dla najmłodszych użytkowników Internetu. Cechą odróżniającą Alladyna od innych przeglądarek jest brak wyszukiwarek "dla dorosłych", np. Google, Yahoo, itp. Aplikacja oferuje za to wyszukiwarki stron dla dzieci, jak również wbudowaną bazę domen bezpiecznych oraz podręczną bazę stron podzieloną tematycznie.

Alladyn ogranicza otwieranie obcych linków, odnośników do obcych stron i reklam. Uniemożliwi również otwarcie jakiejkolwiek innej przeglądarki zainstalowanej na komputerze, jeśli opiekun dziecka zdecyduje się włączyć tą opcję. Blokada działa nawet wtedy, gdy główne okno programu będzie niewidoczne.

Inna funkcja programu to ograniczenie czasu korzystania z Internetu (domyślnie nieaktywna). Opiekun dziecka może tą opcję włączyć i modyfikować długość sesji.

Ponieważ nie wszystkie dzieci w tym wieku dobrze radzą sobie z czytaniem, tworzone są ikonki z miniaturą strony.

Dostępność: Windows