Specjalna wersja Windows XP dla starszych komputerów

Microsoft przygotowuje specjalną wersję Windows XP dla posiadaczy starszych komputerów. System oparto na XP Professional z SP2. Noszący kodową nazwę "Eiger" do sprawnego działania będzie potrzebował zaledwie procesora klasy Pentium II, 128 MB RAM-u i 500 MB powierzchni na dysku twardym. Beta nowego systemu ma się pojawić w drugiej połowie bieżącego roku.

"Wielu użytkowników wykorzystujących stary sprzęt chce coś jeszcze z jego pomocą osiągnąć", twierdzi Barry Goffe, menedżer grupy produktów z Microsoftu. Dla takich właśnie osób jest przeznaczona nowa mutacja Windows XP.

System jednak nie trafi do domów czy małych przedsiębiorstw - jego docelowi odbiorcy to użytkownicy w wielkich korporacjach, w których ciągle jeszcze pracuje się z Windows 95, 98 albo NT 4.0 Workstation.

Użytkownicy, którzy zdecydują się na kupienie nowego OS-a, będą mieli dostęp do usług w rodzaju Active Directory czy Group Policy Management; bardzo ważna będzie dla nich z pewnością także możliwość korzystania z aktualnie publikowanych łat. Nie zapominajmy, w przypadku starszych systemów operacyjnych udostępniane są jedynie łaty dla błędów noszących status: "krytyczny".

Na Eigerze nie uruchomi się Microsoft Office ani inne aplikacje biznesowe - system zaprojektowano do pracy z pakietem biurowym udostępnionym na centralnym serwerze.

Zdaniem Goffego, klientom korporacyjnym zależy przede wszystkim na utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całej infrastrukturze. Oczywiście najlepszym sposobem byłoby kupienie nowych komputerów z Windows XP, jednak nie wszystkie firmy chcą się na to zdecydować. Stąd też decyzja Microsoftu o opracowaniu kolejnego już (patrz artykuł "Windows XP - dwoi się i troi") produktu z linii Windows XP.


Zobacz również