Specyfikacja HomePlug AV ratyfikowana

Przymierze HomePlug Power Alliance ratyfikowało specyfikację HomePlug AV (przesyłanie pakietów przez sieć elektryczną). Można więc mieć nadzieję, że pierwsze produkty zgodne z tą specyfikacją pojawią się na rynku wiosną 2006 r.

Specyfikacja, nad którą prace trwały trzy lata, zastąpi specyfikację HomePlug 1.0 i różni się od niej szybkością transmitowania danych i szeregiem nowych rozwiązań, które wspierają aplikacje multimedialne (np. HDTV i VoIP).

Specyfikacje HomePlug 1.0 pozwala przesyłać dane z szybkością 14 Mb/s (w praktyce jest to ok. 4,5 Mbs), a w przypadku specyfikacji HomePlug AV szybkość wzrasta do 200 Mb/s (w rzeczywistości może to być 70 do 100 Mb/s).

HomePlug AV wspiera technologię QoS (jakość świadczonych usług) i 128 bitowe szyfrowanie danych AES (HomePlug 1.0 wspiera 56 bitowe szyfrowanie DES). Ważne jest też to, że HomePlug AV pozwala transmitować dane nie tylko przez linie elektryczne, ale i przez linie telefoniczne oraz kable koncentryczne.

Pierwsze układy scalone wspierające specyfikacje HomePlug AV pojawią się na rynku już pod koniec września br. (np. układ scalony INT6000 firmy Intellon), a pierwsze produkty oparte na tej technologii można będzie obejrzeć na styczniowych targach Consumer Electronics Show.


Zobacz również