Specyfikacja I-mode dla Europy

Japoński koncern NTT DoCoMo opublikował w języku angielskim międzynarodową wersję specyfikacji serwisu I-mode, popularnej w Japonii usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu.

W związku z realizacją planów otwarcia serwisu I-mode dla producentów telefonów komórkowych i usługodawców spoza Japonii, firma NTT DoCoMo udostępniła do darmowego pobrania angielskojęzyczną wersję specyfikacji I-mode zawierającą m.in. opisy protokołów transferu, mechanizmy zabezpieczeń czy zasady tworzenia interfejsu użytkownika. Dokument w formacie PDF można pobrać z witryny NTT DoCoMo, ale jak zastrzegają przedstawiciele firmy, nie jest to specyfikacja usługi I-mode jaką NTT DoCoMo oferuje w Japonii, a jej 'międzynarodowa wersja'. Zgodnie z zawartymi porozumieniami, I-mode ma zostać uruchomiony w Europie przez holenderski oddział japońskiego koncernu - firmę Koninklijke KPN NV, która we wrześniu bieżącego roku zamówiła już (z myślą o pierwszej fali abonentów) 500 tysięcy specjalnych aparatów telefonicznych do obsługi I-mode.

NTT DoCoMo zamierza stopniowo wprowadzać serwis I-mode na rynek europejski: po uruchomieniu usługi w Holandii lub Niemczech, kolejnymi krajami są Belgia i Włochy. Europejska wersja aparatów I-mode wyposażona będzie w podwójną przeglądarkę z obsługą zarówno I-mode, jak i WAP (Wireless Internet Protocol) za pomocą sieci GPRS (General Packet Radio Service). Zgodnie z informacjami podanymi przez NTT DoCoMo na stronie firmowej, od czasu wprowadzenia I-mode na rynek japoński w lutym 1999 roku, z serwisu korzysta około 28 milionów abonentów.

http://www.nttdocomo.co.jp

http://www.kpnmobile.com


Zobacz również