Specyfikacja Serial ATA gotowa

Podczas konferencji Intel Developer Forum zatwierdzono finalną wersję nowego standardu Serial ATA, który będzie służył do łączenia z płytami głównymi twardych dysków, napędów DVD i CD.

Podczas konferencji Intel Developer Forum zatwierdzono finalną wersję - 1.0 - nowego standardu Serial ATA, który będzie służył do łączenia z płytami głównymi twardych dysków, napędów DVD i CD. Ma ona zastąpić równoległe złącze ATA, który jest aktualnie obowiązującym standardem połączeń pomiędzy nośnikami pamięci. Firmy, które będą promowały nowe rozwiązanie, to m.in. APT Technologies, Dell, Intel, IBM, Maxtor i Seagate.

Interfejs Serial ATA ma być używany do przeprowadzania połączeń z płytami głównymi takich urządzeń, jak dyski twarde, napędy DVD, CD\CD-R\CD-RW. Istotnymi zaletami nowego standardu mają być takie cechy, jak duża skalowalność (początkowo transfer na poziomie 1,5 gigabitów/sekundę) oraz 100% kompatybilności z aktualnie obowiązującymi standardami. Kolejne plusy to możliwość użycia przewodów o niewielkim przekroju i wtyków z małą liczbą pinów. Pozwoli to na zwiększenie porządku wewnątrz obudów i polepszenie cyrkulacji powietrza, tak istotnej szczególnie w przypadku serwerów sieciowych.

Zobacz również:

  • Czym różnią się dyski SSD NVMe, M.2 i SATA? [PORADNIK]

Pierwsze konstrukcje korzystające z nowego standardu mają trafić na rynek w pierwszej połowie 2002 r.