Specyfikacja Wireless USB 1.0 gotowa

Technologia Wireless USB (bezprzewodowe USB) zyskała nowy impuls po tym, gdy 24 maja ukończono prace nad specyfikacją Wireless USB 1.0.

Specyfikacja została opracowana przez Wireless USB Promoter Group, organizację skupiającą siedem firm (Intel, Microsoft, HP, Agere, NEC, Koninklijke Philips Electronics i Samsung). Organizacja przekazała specyfikację w ręce forum USB-IF (USB Implementers Forum), które będzie ją dalej promować, do momentu ustalenia standardu.

Przedstawiciel Wireless USB Promoter Group informuje, że pod koniec czerwca przystąpi do testowania produktów opartych na technologii Wireless USB. Dopiero po takim przetestowaniu produkt będzie mógł nosić logo Wireless USB.

Technologia została opracowana z myślą o przesyłaniu danych z dużą szybkością drogą radiową między pecetami i urządzeniami elektronicznymi powszechnego użytku oraz między tymi urządzeniami. Wireless USB jest oparte na technologii UWB (ultrawideband) i może przesyłać dane na odległość do 3 metrów z szybkością 480 Mb/s.

Jak dotąd IEEE nie może sobie poradzić z ustaleniem standardu UWB, ponieważ istnieją dwa obozy, każdy forsujący inną koncepcję UWB. Na dodatek, koncepcje te nie są ze sobą zgodne. Wireless USB jest oparte na koncepcji UWB promowanej przez obóz (przymierze WiMedia Alliance), do którego należy Intel.


Zobacz również