Specyfikacja i ceny przyszłych kart NVIDII oraz ATI

W Sieci pojawiły się niepotwierdzone informacje na temat nowej rodziny układów ATI z serii R6xx oraz przyszłych kart NVIDII, opartych na procesorze graficznym G80. Co ciekawe, najdroższe modele konkurentów zostały wycenione dokładnie na taką samą kwotę - 599 USD.

Wraz z premierą układów GeForce 8800, NVIDIA pozostawiła w tyle swoją największą konkurencję, czyli ATI (AMD). Firma ta jednak nie zamierza się poddawać i zapowiada rychły odwet - polegjący na wprowadzeniu na rynek nowej serii układów z rodziny R6xx. W serwisie Ocworkbench.com zostały zaprezentowane niepotwierdzone informacje na temat ich specyfikacji oraz przewidywanej ceny. Najdroższą z nowości (wspólnie z X2800XTX) miałby być model X2800XTX2, który wyposażony zostanie w dwa rdzenie pracujące z prędkością 575 MHz i komunikujące się szyną o szerokości 512 bitów z 1 GB pamięci GDDR4 (2 x 512 MB) taktowanej 2000 MHz (efektywnie). Najtańszą propozycją będzie natomiast model X2300LE, którego parametry pracy dla rdzenia i 128 MB pamięci (128-bitowa szyna) wynoszą odpowiednio 500 i 800 MHz (efektywnie).

Parametry pracy oraz przewidywane ceny kart graficznych z rodziny R6xx przedstawiają się następująco:

Specyfikacja i ceny przyszłych kart NVIDII oraz ATI

Co ciekawe, serwis zaprezentował też informacje dotyczące przyszłych kart NVIDII, opartych na procesorze graficznym G80. Zgodnie z nimi na rynek trafi kilkanaście modeli, których ceny kształtują się w przedziale od 49 do 599 USD.

Specyfikacje oraz ceny nowości NVIDII można znaleźć w poniższej tabeli:

Specyfikacja i ceny przyszłych kart NVIDII oraz ATI

Należy jednak mieć świadomość, że podane parametry oraz ceny kart mogą nieco odbiegać od tych, które zostaną ujawnione w momencie ich premiery.