Speex 1.2 Beta 2, czyli przemówienia w pliku audio

Ukazała się druga wersja Beta aplikacji Speex 1.2, która dostarcza użytkownikom nowy format audio przeznaczony do rejestracji mowy.

Speex jest to w rzeczywistości nazwa nowego formatu audio z rodziny kodeków OGG. Należy on do projektu GNU (licencja BSD) I jest rozwijany przez fundację Xiph.org. Został on zaprojektowany do rejestrowania mowy ludzkiej. Jest on używany m.in. w telefonii komórkowej VoIP. Projekt Speex pragnie stworzyć zestaw kodeków audio doskonały dla narzędzi związanych z rozpoznawaniem mowy i realistycznymi syntezatorami mowy.

Speex pozwala na generowanie plików audio o próbkowaniu w zakresie 2-44 kbps, 8/16/32 kHz w stereo. Dostępne sa opcje VBR (zmienne próbkowanie dźwięku), VAD (system wykrywania mowy) i DTX (nieprzerwana transmisja danych). Ciekawą funkcją jest również bramka dźwiękowa, usuwająca pogłos (echo) w ścieżce oraz tradycyjna bramka szumów.

Pobierz plik

W wersji 1.2 Beta 2 zoptymalizowano proces kodowania, dzięki czemu wymaga on dwa razy mniej pamięci systemowej. Powinno to również zaprocentować w jakości dźwięku. Dodano również nowy moduł zmiany próbkowania dźwięku oraz ulepszono bramkę pogłosu. Więcej informacji znajduje się na stronie domowej projektu.