Splashtop - dopełnienie Windows?

Pojawiła się nowa wersja systemu Splashtop - oprogramowania typu "instant-on OS", które pozwala użytkownikowi odwiedzać strony internetowe, sprawdzać pocztę i korzystać z innych usług sieciowych niemal natychmiast po uruchomieniu komputera.

O Chrome OS wciąż ani widu, ani słychu, chociaż system ten - określany mianem rewolucji na rynku systemów operacyjnych - miał się pojawić w czwartym kwartale br. Zaletą tego "webcentrycznego" OS-u opartego na przeglądarce internetowej miały być "szybkość, prostota i bezpieczeństwo". Na razie nie możemy zweryfikować tych zapowiedzi na bazie finalnej lub choćby testowej wersji Chrome OS, jesteśmy za to w stanie sprawdzić, jak pod tym względem zachowuje się Splashtop.

Systemowi temu przyświecają zasadniczo te same założenia co Chrome OS. Splashtop ma być oknem użytkownika na świat, a konkretnie mówiąc - na Internet. Niemal natychmiast po włączeniu komputera użytkownik dzięki Splashtop będzie mógł przeglądać zasoby sieci, oglądać wideo, komunikować się i uruchamiać aplikacje webowe.

Zobacz również:

  • Google Chrome z ważną aktualizacją! Ułatwia udostępnianie i drukowanie

Dave Bottoms ze Splashtop Inc., spółki rozwijającej oprogramowanie, wskazuje, które cechy systemu decydują o jego wyższości nad Chrome OS. Przede wszystkim Splashtop można zainstalować równolegle z Windows, np. na innej partycji dysku. Po uruchomieniu komputera i załadowaniu się systemu użytkownik może zdecydować, czy pozostać w środowisku Splashtop czy przejść bezpośrednio do Windows.

OS nie jest konkurentem Windows, a może być jego dopełnieniem - może zaimportować niektóre z ustawień Windows, np. zakładki przeglądarki, język i ustawienia połączeń z Siecią.

Wersja beta systemu jest ograniczona do wybranych platform sprzętowych. Obsługiwany sprzęt obejmuje w tym momencie m.in. niektóre modele notebooków HP Pavilion. W miarę rozwoju prac nad systemem obsługiwanych urządzeń lista ma się systematycznie poszerzać.

Finalna wersja oprogramowania ma pojawić się na początku 2011 r. Przyszłe wydania Splashtopa będą oparte na systemie MeeGo, open source-owym projekcie stanowiącym połączenie rozwijanych do pewnego momentu osobno platform Moblin (Intel) i Maemo (Nokia).

Więcej informacji: Splashtop