"Splątana sieć" - świetny przewodnik po mechanizmach Internetu

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo aplikacji sieciowych, wiedzą wszyscy. Doskonałym tego przykładem wycofanie Firefoxa 16.0 z powodu wykrycia w nim poważnej luki. Książka Michała Zalewskiego traktuje o niebezpieczeństwach, jakie czyhać mogą nie tylko na użytkowników aplikacji sieciowych, ale przede wszystkim ich twórców.

Brzmi to może jak wprowadzenie do podręcznika programowania dla ekspertów, jednak proszę się tym nie sugerować - Michał Zalewski pisze "po ludzku", stopniowo wprowadzając nas w zawiłości związane z tworzeniem aplikacji działających w sieci. Nie obędzie się też bez ciekawych informacji historycznych - na przykład dotyczących dwóch "wojen przeglądarek", jakie rozegrały się w latach 1995-1999 oraz tej wciąż trwającej od 2004 roku. Dzięki dokładnemu podzieleniu tematyki na kategorie, wkraczamy kolejno na coraz bardziej zaawansowane etapy "wtajemniczenia" - od podstaw, czyli URL i protokołu HTTP, po działanie i rodzaje wtyczek, walki ze złośliwymi skryptami czy też dopiero planowane funkcje bezpieczeństwa.

Sprawia to, że "Splątaną sieć" mogą czytać osoby, które siedzą mocno w temacie programowania, jak i też te, które ledwie otarły się o tematykę albo dopiero planują zainteresować się rzeczą na poważnie. Oprócz prowadzenia sposobu narracji drugą najważniejszą zaletą jest przejrzystość prezentowanych danych. Przy każdym omówieniu otrzymujemy praktyczny przykład, nie tylko pod postacią fragmentu kodu, ale również ilustracji, pokazującej współzależności pomiędzy poszczególnymi etapami działania aplikacji sieciowej.

"Splątana sieć" - świetny przewodnik po mechanizmach Internetu

Zalewski SPLĄTANA SIEĆ

"Splątana sieć" to bezcenne kompendium wiedzy na temat najczęściej popełnianych przez programistów błędów oraz sposobach ich omijania. Pozwala podejrzeć "od kuchni" metody, jakimi konstruowane są narzędzia sieciowe i mechanizmy, z których korzystamy wszyscy na co dzień - przeglądarki, bezpieczne połączenia, ograniczenia w używaniu okienek dialogowych czy stosowanie wtyczek. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się jak przewodnik po tym, co pozornie znamy, jednak dopiero opisanie tego krok po kroku pozwala zrozumieć, że czynności trwające ułamki sekund to efekt pracy wielu złożonych ze sobą mechanizmów. Michał Zalewski dokonał sztuki bardzo trudnej, która udaje się tylko nielicznym - napisał o rzeczach trudnych, specjalistycznych w sposób zrozumiały dla każdego, kto tylko ma choćby podstawowe pojęcie o omawianych tu zagadnieniach. A jeśli ktoś nie ma - tym bardziej może sięgnąć po tą lekturę, aby dowiedzieć się z niej, jak to wszystko działa.

"Splątana sieć" nie jest nudnym podręcznikiem, przypomina raczej słuchanie opowieści dobrego znajomego, który siedzi głęboko w temacie i potrafi ciekawie o tym mówić. Dlatego też nie sposób nie polecić mi tej książki każdemu zainteresowanemu siecią, bezpieczeństwem w niej oraz regułami, które rządzą stronami internetowymi. Pozycja ta warta jest każdego wydanego na nią grosza.