Spojrzenie na Communicatora 5.0

Mniejszy, szybszy, stabilniejszy i wzbogacony o AOL Instant Messengera - czy najnowsza przeglądarka Netscape'a zdobędzie popularność?

Liczba użytkowników Netscape'a w porównaniu do konkurencyjnego produktu Microsoftu - Internet Explorera - spadła z 87% w 1996 r. do 36% w 1999 r. Teraz Netscape wypływa na nowy kurs - Communicator 5.0. Firma nie wypowiada się na temat dokładnej daty wprowadzenia go na rynek, zapowiada jedynie, że aktualizacja do wersji 4.71 ukaże się jeszcze w grudniu, co nie wróży rychłego debiutu wersji 5.0.

Nowy Communicator będzie nieco odchudzony. Kombinacja przeglądarki, klienta e-mail i edytora HTML ma zajmować ok. 5 MB, czyli mniej więcej o połowę mnie niż wersja 4.7. Okrojenie programu poprawi prędkość jego działania. Prawdopodobnie wersja 5.0 będzie interpretować strony WWW szybciej niż poprzednia o ok. 10-20%. Communicator 5.0 - jak stwierdził Eric Krock odpowiedzialny za Netscape Communicatora - "zatrzęsie ziemią". Aplikacja obsługuje język rozszerzalnego interfejsu użytkownika (Extensible User Interface Language - XUL). XUL to język podobny do HTML-a, który ma służyć do tworzenia interfejsu graficznego aplikacji, włącznie z menu, przyciskami i polem adresowym.

Krock zapowiada, że Netscape 5.0 będzie znacznie lepiej interpretował strony niż IE 5.0 i określił konkurencyjną przeglądarkę jako "słabo adaptującą obowiązujące standardy". Zapowiada natomiast, że Communicator 5.0 będzie całkowicie zgodny ze standardami W3C, tj. XML, DOM, HTML 4.0, kaskadowymi arkuszami stylów.