Spojrzenie na Windows 2000


Retusz czy rekonstrukcja?

Spojrzenie na Windows 2000

Jak widać, Microsoft po raz kolejny postanowił poprawić wygląd ikonek. Naszym zdaniem, z całkiem dobrym skutkiem.

Lista nowości zawartych w Windows 2000 jest wyjątkowo długa, a wiele z nich zasługuje na oddzielne podręczniki, które zapewne wkrótce powstaną. My pokrótce przedstawiamy najważniejsze i najbardziej dostrzegalne rozwiązania.

Active Directory

Całkowicie nowe narzędzie, które wiąże się z odmienną niż w Windows NT 4.0 koncepcją zarządzania siecią. Active Directory pozwala na scentralizowaną kontrolę nad wszystkimi jej zasobami. Zarządzanie oprogramowaniem, sprzętem i prawami użytkowników stało się dzięki temu zdecydowanie prostsze.

AGP i USB

Obydwie technologie są już od dawna wykorzystywane przez użytkowników Windows 98. Niestety, Windows NT nie zapewniał obsługi AGP i USB, co w niektórych przypadkach znaczącą zmniejszało przydatność systemu operacyjnego. Na szczęście postarano się, aby w Windows 2000 nie popełnić podobnego błędu.

Internet Information Server 5.0

W stosunku do poprzedniej wersji wprowadzono kilka pozytywnych zmian, np. serwer FTP wreszcie potrafi obsługiwać wznowienie pobierania pliku w przypadku zerwania połączenia. Udoskonalono obsługę aplikacji działających po stronie serwera, tworzonych przy użyciu ASP.

Microsoft Management Console (MMC)

Kolejny przejaw koncentracji w jednym miejscu narzędzi administracyjnych.

Dzięki temu rozwiązaniu, które wyglądem przypomina nieco Eksploratora Windows, uzyskujemy łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych ustawień systemowych. Z poziomu jednego programu możemy zarówno sformatować twardy dysk, jak i zrestartować serwer internetowy. Dzięki modułowej konstrukcji każda aplikacja bądź urządzenie może dodać swój węzeł do MMC, co sprawia, że to narzędzie staje się jeszcze bardziej elastyczne.

NTFS5

Ulepszona wersja systemu plików znanego z Windows NT. Pojawiła się między innymi możliwość szyfrowania plików.

Wsparcie dla komputerów przenośnych

Pewną ciekawostką jest pojawienie się wbudowanego w Windows 2000 narzędzia służącego do defragmentacji dysków. Oznacza to, że Microsoft zrezygnował z udowadniania wszystkim użytkownikom komputerów, że system NTFS nie dopuszcza do fragmentacji dysku. Brak stosownego programu jest boleśnie odczuwalny przez wszystkich użytkowników Windows NT 4.0.

Aplikacja została przygotowana przez zewnętrzną firmę, której założyciele i pracownicy należą do Kościoła Scjentystów. W czym problem? Otóż, ów ruch w niektórych państwach, np. w Niemczech, został zaliczony do organizacji terrorystycznych. Może to oznaczać poważne problemy przy sprzedaży Windows 2000 w tych krajach.

Windows 2000 wyposażono w kilka funkcji wyjątkowo przydatnych dla użytkowników komputerów przenośnych. Jedną z nich jest hibernacja, polegająca na tym, że komputer zapisuje stan całej pamięci na twardym dysku, po czym się wyłącza. Ponowne uruchomienie urządzenia trwa zdecydowanie krócej niż pełna procedura startowa.

Równie przydatna będzie funkcja nazwana "offline files". Jej zadaniem jest ułatwienie pracy na komputerze przenośnym w czasie, gdy jesteśmy odłączeni od np. firmowej sieci lokalnej. Zaznaczamy tylko, do których plików, umieszczonych fizycznie na dyskach sieciowych, chcielibyśmy mieć dostęp również po odłączeniu się od sieci, a system operacyjny zatroszczy się już o ich skopiowanie i późniejszą synchronizację wszystkich wprowadzonych zmian.

Czy mój komputer jest zgodny sprzętowo z Windows 2000?

Pytanie z pozoru niełatwe, jednak Microsoft postarał się na szczęście, abyśmy nie musieli posługiwać się metodą prób i błędów. Pod adresemhttp://www.microsoft.com/windows/professional/deploy/compatible/default.asp znajdziemy wygodne narzędzie, służące do określania, czy dane urządzenie będzie poprawnie współpracować z Windows 2000. Znajduje się tam również długa lista markowych komputerów, które zostały przebadane pod tym kątem. Sprawdźmy więc, krok po kroku, czy wszystkie karty (graficzna, dźwiękowa, sieciowa itp.) i inne urządzenia (np. nagrywarka CD-R/RW, drukarka, skaner), które znajdują się bądź w naszym komputerze bądź są do niego podłączone, pod kontrolą Windows 2000 będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy dostępu do Internetu, na każdej płycie instalacyjnej Windows 2000 umieszczony jest plik hcl.txt, zawierający listę urządzeń kompatybilnych z nowym systemem. Pamiętajmy jednak, że owa lista niemal codziennie się wydłuża, dlatego jej aktualną wersję znajdziemy tylko w sieci.