Spojrzenie na Windows 2000


Spojrzenie na Windows 2000

W przypadku dysków sformatowanych w systemie NTFS możemy bardzo dokładnie określać wszelkie prawa dostępu.

Jeżeli stwierdzimy jakieś problemy, nie należy panikować. Być może konieczne okaże się pozostawienie dwóch systemów operacyjnych na jednym komputerze. Tak będą musieli postąpić np. użytkownicy starszych skanerów HP wyposażonych tylko w złącze USB. Producent nie przewiduje sterowników dla Windows 2000, w związku z tym na czas skanowania konieczne będzie przełączenie się w tryb pracy pod kontrolą systemu Windows 98.

Przed instalacją Windows 2000 zaleca się uaktualnieniu BIOS-u płyty głównej do najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli tego nie uczynimy, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że komputer nie będzie poprawnie obsługiwał zaawansowanych funkcji oszczędzania energii. Zdarzyło nam się również, co prawda jeszcze w czasie testów wersji beta, że Windows 2000 w ogóle nie chciał uruchomić się na komputerze ze starszą wersją BIOS-u.

Podczas naszych redakcyjnych testów kompatybilności napotkaliśmy wiele różnych problemów, jednak wynikały one w większości przypadków z faktu, że producenci sprzętu wstrzymali się z publikacją sterowników do swoich urządzeń do chwili, gdy Windows 2000 trafi do sklepów. Prawdopodobnie do końca lutego większość istniejących problemów zostanie rozwiązana.

Najwięcej problemów mieliśmy z... myszką. Chodzi tutaj o dość zaawansowany model Logitecha, wyposażony w trzy klawisze i kółko. Myszka oczywiście działała po zainstalowaniu Windows 2000, nawet kółko pozwalało na przewijanie zawartości ekranu, jednak brakowało zaawansowanej obsługi trzeciego przycisku – nie mogliśmy do niego przypisać żadnej funkcji. Wbrew ostrzeżeniom producenta postanowiliśmy zainstalować sterowniki przeznaczone dla Windows 98. Skończyło się to, niestety, poważnymi problemami ze stabilnością systemu, a trzeciego klawisza i tak nie udało się uruchomić.

Odważnym czytelnikom, którzy nie obawiają się eksperymentów z wczesnymi wersjami sterowników, przypominamy o pewnej użytecznej funkcji Windows 2000 (znanej już w Windows NT 4.0). Jeżeli okaże się, że jakiś sterownik bądź urządzenie spowodowały poważne kłopoty i system przestał się uruchamiać, wówczas przy starcie Windows 2000 należy przytrzymać wciśnięty klawisz F8. Z menu, które się pojawi, wybieramy "Last known good configuration".

Zignorowane zostaną wówczas wszystkie zmiany, jakie wprowadziliśmy od czasu ostatniego poprawnego uruchomienia komputera. Ta funkcja wiele razy uratowała nam życie podczas naszych eksperymentów ze zgromadzonym w redakcji różnorodnym sprzętem.

Co z oprogramowaniem?

Windows 2000 nie jest w 100% kompatybilny ze swoimi poprzednimi wersjami, co zresztą nie powinno być żadną niespodzianką. Dlatego zanim sformatujemy twardy dysk, pozbywając się systemu operacyjnego, z którego korzystaliśmy do tej pory, powinniśmy również zastanowić się, jakiego oprogramowania używamy.

Zgodnie z przypuszczeniami, niemal wszystkie, nawet stosunkowo stare programy Microsoftu funkcjonują bez zarzutu. W przypadku aplikacji innych firm sytuacja nieco się komplikuje. Najwięcej problemów sprawiają programy narzędziowe pochodzące od popularnej również w Polsce firmy Symantec.

Tak znane narzędzia, jak PC Anywhere bądź Norton Ghost, odmawiają posłuszeństwa.

Pozornie poważny problem mogą napotkać również użytkownicy oprogramowania służącego do obsługi nagrywarek CD-R/RW. Próba uruchomienia większości z nich kończy się natychmiastowym wyświetleniem niebieskiego ekranu. Wynika to z faktu, że Microsoft nie dołączył do nowej wersji systemu, podobnie jak stało się to w przypadku Windows NT 4.0, odpowiednich bibliotek służących do obsługi tego typu urządzeń. Najłatwiej to sprawdzić, próbując odnaleźć plik „acpi.dll”. Jeżeli wyszukiwanie nie da pozytywnych rezultatów, wówczas możemy być niemal pewni, że przyczyną wszystkich problemów jest brak właśnie tego pliku.

Na szczęście niektórzy producenci dołączają wspomniany plik do swojego oprogramowania. W naszym przypadku zdecydowanie najlepiej spisywała się biblioteka pochodząca od Adapteca, dostarczona razem z programem Easy CD-Creator. Po jego zainstalowaniu poprawnie zaczęły funkcjonować wszystkie pozostałe programy, np. Nero czy CDR-Win.

Pojedynczo czy w duecie?

Jeżeli jesteśmy przekonani, że wszystkie warunki niezbędne do zainstalowania Windows 2000 zostały spełnione, wówczas możemy wybrać jeden z kilku wariantów.

- Uaktualnienie z Windows 98 – stosunkowo prosta metoda, głównie ze względu na fakt, że przeniesione zostaną wszystkie ustawienia systemowe i zainstalowane oprogramowanie. Liczyć się natomiast trzeba z nieco mniejszą wydajnością i stabilnością systemu. Tracimy również możliwość uruchomienia Windows 98.

- Uaktualnienie z Windows NT – operacja zwykle przebiega nieco lepiej niż w pierwszym z opisanych wariantów; jeżeli Windows NT działał poprawnie, wówczas niemal na pewno Windows 2000 nie sprawi nam kłopotów.

- Równoległa instalacja – Windows 2000 instaluje się zupełnie niezależnie od pozostałych systemów operacyjnych. Przy starcie komputera wskazujemy, który system chcielibyśmy uruchomić. W tym wariancie konieczna okaże się ponowna instalacja niemal całego oprogramowania, z którego korzystamy np. w Windows 98.

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy, zawsze warto pamiętać o sporządzeniu kopii zapasowej całego dotychczasowego systemu bądź przynajmniej najważniejszych plików z danymi.