Spojrzenie w przyszłość

Według przewidywań firmy PricewaterhouseCoopers komputery stacjonarne, jakie znamy dzisiaj, w przyszłości nie będą już podstawą informatycznego rynku.

Zdaniem analityków z firmy PricewaterhouseCoopers, w ciągu najbliższych kilku lat czeka nas dominacja urządzeń bezprzewodowych i przechodzenie od komputerów stacjonarnych do niepecetowych gadżetów. "Komputery, jakie znamy dzisiaj, nie będą już podstawą rynku informatycznego i choć wciąż będą sprzedawane, to jednocześnie doświadczymy niebywałej eksplozji niepecetowych urządzeń" - twierdzi David KIng, redaktor raportu Technology Forecast:2000.

Rozwój technologii zostanie zdominowany przez nowe rozwiązania, takie jak telewizja internetowa, radio sieciowe, terminale poczty elektronicznej i tzw. inteligentne urządzenia, np. pralka rejestrująca błędy podczas prania czy lodówka kontrolująca ilość soku pomarańczowego i składająca w sklepie zamówienie po wyczerpaniu się jego zapasów. "Rzeczywiście, będziemy raczej otoczeni przez rozmaite urządzenia komputerowe, a nie skoncentrowani na biurkowym pececie" - twierdzi King. Uważa też, że nie będzie technicznych problemów w opanowaniu eksplozji inteligentnych urządzeń opartych na sieci, w technologii przesyłu danych bowiem na masową skalę zaczną być stosowane światłowody, umożliwiające transmisję olbrzymich ilości danych.

Autorzy raportu zaznaczają, że rozwój technologii wiąże się z powstaniem urządzeń weryfikujących lokalizację i monitorujących działania użytkownika. Zmusza to do rozważań nad sposobem uzyskania równowagi między jak największą wydajnością tych urządzeń a potrzebą zachowania prywatności i anonimowości. Według Davida Kinga, rozwiązaniem tej kwestii jest możliwość wyłączania konkretnych urządzeń w wybranych okresach i dzięki temu ukrywanie lokalizacji i poczynań użytkownika. "Problem ten rozwiąże sam rynek i będzie to zależało od tego, w jakim stopniu klienci są gotowi do negocjacji w sprawie ochrony swojej prywatności" - twierdzi King.


Zobacz również