Spokojnie, to tylko fałszywy alarm

Dla wielu osób korzystanie z poczty elektronicznej to najważniejszy powód używania komputera. Jeśli tylko znajomi, rodzina i współpracownicy także używają poczty elektronicznej, to przesyłanie wiadomości tą drogą zostawia daleko w tyle zwykłą pocztę, nie bez racji zwaną "pocztą ślimaczą" (snail mail).

Dla wielu osób korzystanie z poczty elektronicznej to najważniejszy powód używania komputera. Jeśli tylko znajomi, rodzina i współpracownicy także używają poczty elektronicznej, to przesyłanie wiadomości tą drogą zostawia daleko w tyle zwykłą pocztę, nie bez racji zwaną "pocztą ślimaczą" (snail mail).

Listy elektroniczne są czytelniejsze, wygodniejsze, szybsze i tańsze niż tradycyjne, a do tego wysłanie ich pocztą elektroniczną jest nieporównanie tańsze niż znaczki czy opłata za telefoniczną rozmowę międzymiastową, o międzynarodowych nie wspominając.

Poczta elektroniczna ma także wady. Po pierwsze, jest idealnym narzędziem do rozprzestrzeniania wirusów. Po drugie, pełno w niej śmieci, czyli spamu. Dosyć łatwo pozbyć się e-maili reklamowych, a naprawdę wredni spamerzy, atakujący wszelkimi sposobami upatrzoną ofiarę, zdarzają się na szczęście dosyć rzadko. Prawdziwą zmorą są natomiast fałszywe alarmy, znane jako hoax (ang. oszustwo, dowcip) lub bogus (ang. fałszywy, oszukańczy), czyli tak zwane bogusie. Najczęściej są to listy rozsyłane w dobrej wierze - ktoś chce ostrzec znajomych, ponieważ sam otrzymał ostrzeżenie przed nowym supergroźnym wirusem... i fałszywe alarmy mnożą się błyskawicznie. Można także otrzymać informacje o łatwym sposobie zarabiania pieniędzy ("wystarczy, że wyślesz kopię tego listu do pięciu osób i...") lub nawet typowe łańcuszki szczęścia ("ten list pochodzi z Tybetu, każdego z jego odbiorców spotkało już wielkie szczęście, ale jeśli nie wyślesz dziesięciu kopii do znajomych...").

Spokojnie, to tylko fałszywy alarm
Jak odróżnić wiadomości prawdziwe od fałszywych? Jeśli nie można rozpoznać "bogusia" na pierwszy rzut oka, warto odwiedzić jedno z wielu miejsc w Sieci, gdzie znajdują się informacje o tego typu fałszywkach - zwłaszcza o nieprawdziwych alarmach antywirusowych.

Jedną z takich witryn jest www.kumite.com/myths . Jej autor Rob Rosenberger rozprawia się nie tylko z fałszywymi alarmami o wirusach, ale także z wieloma innymi słynnymi wiadomościami rozsyłanymi pocztą elektroniczną, które są niczym innym jak oszustwem.

Jeżeli chcesz uzyskać dokładne informacje na temat fałszywych alarmów, odwiedź strony www.symantec.com/region/pl/avcenter/hoax.html i www.mks.com.pl . Na każdej z nich znajdziesz informacje o wirusach prawdziwych i fałszywych, a także możliwość otrzymywania regularnych informacji o realnych i zmyślonych zagrożeniach. Jeśli zaś chciałbyś otrzymywać najciekawsze z rozsyłanych po świecie niesamowitych opowieści, odwiedź stronę www.onelist.com/group/urban-legends. Do listy stron zajmujących się niesamowitymi opowieściami z Internetu trzeba dołączyć takżehttp://ciac.llnl.gov/ciac/CIACHoaxes.html i www.scambusters.com .

Filtrowanie wiadomości według rozmiarów

Spokojnie, to tylko fałszywy alarm
Czy miło jest otrzymywać listy e-mail? Z pewnością nie te, do których doczepione są duże załączniki. Jeśli odbierasz pocztę z domu, łącząc się z Internetem przez modem, to pobranie każdego większego pliku trwa długie minuty, a do tego często zdarzają się zerwane połączenia. Czy można tak ustawić program pocztowy, aby nie pobierał dużych listów?

Oczywiście, jest to możliwe. Wszystkie liczące się programy pocztowe umożliwiają ustawienie maksymalnego rozmiaru listów, powyżej którego wiadomości nie będą pobierane z serwera. Oto sposób postępowania w trzech znanych programach pocztowych.

Netscape Messenger, program pocztowy z pakietu Netscape Navigator, umożliwia bardzo łatwe ustawienie akceptowanego rozmiaru plików. Uruchom Navigator i przejdź do Edit|Preferences. Rozwiń pozycję Mail and Newsgroups, a następnie kliknij pozycję Disk Space. Teraz zaznacz opcję Do not store messages locally that are larger than i podaj maksymalny rozmiar wiadomości (50 KB lub 100 KB to rozsądne ograniczenia). Kliknij OK.

Jeśli używasz Outlook Expressu (od 5.0), to, aby ustawić dopuszczalny rozmiar pliku, konieczne jest utworzenie nowej reguły poczty. Przejdź do Narzędzia | Reguły wiadomości | Poczta i kliknij przycisk Nowa. Teraz przewiń górną listę (o nazwie Wybierz warunki dla tej reguły) i zaznacz opcję Kiedy rozmiar wiadomości przekracza. Teraz przewijaj środkową listę (Wybierz akcje reguły), aż znajdziesz pozycję Nie pobieraj jej z serwera i zaznacz ją. Kliknij zaznaczony na niebiesko wyraz rozmiar w polu Opis reguły i ustaw maksymalny rozmiar wiadomości, która może być pobrana. Kliknij dwa kolejne przyciski OK, aby stworzyć nową regułę.

Jeśli używasz MS Outlooka (część pakietu MS Office) jako programu pocztowego, zadanie jest bardzo łatwe. Uruchom Outlook i przejdź do Narzędzia | Opcje na kartę Dostarczanie poczty. Teraz wystarczy zaznaczyć opcję Nie pobieraj wiadomości większych niż i ustawić wielkość w KB. Kliknij OK.