Społeczeństwo tolerancji ?

Internet - przez jednych wychwalany, przez innych postrzegany jako źródło zła - stał się już pewnego rodzaju światem zamieszkiwanym przez jedyne w swoim rodzaju cyberspołeczeństwo. Rozległość Sieci sprawiła, że stanowi ona zlepek wielu kultur, narodów i orientacji seksualnych. Właśnie dzięki tej wolności, ''sieć sieci'' ma równie wielu zwolenników, jak i wielu wrogów.

Internet - przez jednych wychwalany, przez innych postrzegany jako źródło zła - stał się już pewnego rodzaju światem zamieszkiwanym przez jedyne w swoim rodzaju cyberspołeczeństwo. Rozległość Sieci sprawiła, że stanowi ona zlepek wielu kultur, narodów i orientacji seksualnych. Właśnie dzięki tej wolności, ''sieć sieci'' ma równie wielu zwolenników, jak i wielu wrogów.

Wolność słowa w połączeniu z anonimowością, jaką daje Internet, sprawia, iż wiele osób na co dzień ukrywających swoje pragnienia, odmienność, może bez żadnych przeszkód czy zahamowań ujawnić ukrywane "ja", poznać ludzi mających podobne problemy i wspólnie je rozwiązywać, bez potrzeby wyjawiania tego, kim jest się naprawdę. To właśnie dzięki Internetowi polscy geje mogą prowadzić dyskusje, spotykać się w cyberprzestrzeni, nie martwiąc się o to, że zostaną zdemaskowani, a ich życie zostanie zniszczone przez ludzi nietolerancyjnych (polskie społeczeństwo w dużej mierze właśnie z takich osób składa się).

Społeczeństwo tolerancji ?

Nietolerancja polskiego społeczeństwa w stosunku do gejów wynika przede wszystkim z niewiedzy, gdyż często mylone są dwa pojęcia: "pedał" i "pedofil". Słowa te oznaczają jednak zupełnie co innego: "pedał" to niezbyt przyjazne i eleganckie określenie geja, homoseksualisty - osoby płci męskiej, która ze względu na pewne uwarunkowania genetyczne czuje pociąg emocjonalny i seksualny do innego mężczyzny, natomiast "pedofil" to określenie osoby chorej psychicznie, która czuje pociąg seksualny do dzieci. Wśród gejów, oczywiście, mogą zdarzyć się pedofile, jednakże zdecydowanie większy ich procent zalicza się do środowiska heteroseksualnego.

Emocjonalna ewolucja

Homoseksualizm, jak wspomniałem, nie jest chorobą - tak też uważa znaczna część społeczeństwa. Właśnie nietolerancja i niezrozumiałe odrzucenie gejów zmusza ludzi młodych do ukrywania swojej orientacji seksualnej, a tym samym unieszczęśliwiania się. Większość z nich po prostu boi się ujawnić ogółowi swoją nietypowość, zacząć z tym żyć normalnie.

Nastolatek - wkraczający w dorosłe życie, uświadamiając sobie w pewnym momencie, iż nie pociągają go dziewczyny, że ogląda się na ulicy za przystojnym chłopakiem - wpada w panikę. Do tej pory słowa gej, pedał, homoseksualista były mu obce, gardził takimi ludźmi, a tu nagle uświadamia sobie, że jest jednym z nich. W jednej chwili wali mu się dotychczasowy świat, często więc zamyka się w sobie. Dopiero po pewnym czasie, kiedy oswoi się z myślą, że jest inny, zaczyna szukać kontaktów z takimi jak on. Znacznie gorzej jest w sytuacji, kiedy taka osoba próbuje się stać tym, kim nigdy nie była, czyli za wszelką cenę - wbrew swojej naturze - zachowuje się jak zwykły "heteryk" (geje nazywają heteroseksualistów heterykami). W skrajnych przypadkach zaczyna wręcz szykanować gejów, uważając ich za gorszych ludzi.

Wracając do przeciętnego, "nowego" geja. Otóż po oswojeniu się z myślą, że jest homoseksualistą, zaczyna szukać odpowiedniego dla siebie towarzystwa. Często wchodzi on w środowisko homoseksualne, tak naprawdę nic o nim nie wiedząc. Na podstawie własnych obserwacji może on odnieść wrażenie, że geje żyją tylko po to, aby uprawiać seks i "zaliczać" jak najwięcej partnerów. Faktem jest, że wiele osób tak postępuje, działając według podobnego schematu, ale jednak geje na ogół traktują swoje związki niezwykle poważnie.

Społeczeństwo zazwyczaj traktuje homoseksualistów z niechęcią, zapominając o tym, że wśród nich są znani i szanowani pisarze, muzycy, aktorzy, malarze. Do grona wybitnych postaci o tej orientacji seksualnej należą chociażby tacy pisarze, jak :Jarosław Iwaszkiewicz, Oscar Wilde, kompozytor Piotr Czajkowski, czy muzycy: Boy George, Elton John, członkowie Pet Shop Boys, Erasure, Suede, Faith No More, oraz aktorzy James Dean, Rock Hudson, Montgomery Clift.

Najbardziej fascynującą grupą, a właściwie formacją wśród gejów, są tzw. skórowcy. Moda ta przyszła - oczywiście - ze Stanów Zjednoczonych. "Skórzanymi" nazywa się ludzi uwielbiających nosić ubrania i garderobę skórzaną lub gumową. W każdym większym mieście na świecie istnieją specjalne kluby dla "skórowców" (np. słynny Blue Oyster Club z "Akademii Policyjnej"), które również pojawiają się w Polsce. Grupy te są najlepiej zintegrowane wśród organizacji gejowskich, to właśnie oni najczęściej prowadzą działalność charytatywną i mimo iż ich fascynacje seksualne dążą w kierunku sadomasochistycznych, a ich typowo męski wygląd może przerażać, są na ogół bardzo przyjaźni i otwarci.

Wszyscy zainteresowani tą tematyką mogą poszerzyć wiedzę, korzystając z zasobów Internetu. Najpopularniejszym miejscem spotkań gejów jest IRC, gdzie można poznać wielu fajnych ludzi, pogadać z nimi, wymieniać poglądy czy usłyszeć ciepłe słowa. Ja właśnie zaczynałem od IRC-a i to właśnie ludzie stamtąd, wspomagając duchowo, pomogli mi zaakceptować moją odmienność. W ramach Poznańskiego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek "LAMBDA" działa grupa GEJE W INTERNECIE, gdzie na IRC-u, na kanale #gaypl odbywają się spotkania w każdy czwartek między 18 a 22, ale oczywiście w inne dni kanał ten też tętni życiem, nieraz do późnych godzin nocnych. Lesbijki mają także swój kanał na IRCu #lesbijki, który jest prowadzony przez Alicję, i w każdą niedzielę od godziny 19:00 można tam porozmawiać z dziewczętami kochającymi dziewczyny.

Jeżeli, Drogi Czytelniku, nie jesteś pewien, co do swojej orientacji albo boisz się myśli, że jesteś gejem, napisz do mnie - może będę mógł Ci pomóc.