Spór o Gadu-Gadu

Postulaty wyłączenia Gadu-Gadu wysuwają przedstawiciele firmy SalesManager Software w stosunku do komunikatora w wersjach od 7.0 do 7.5 build 2243, tłumacząc, że spółka Gadu-Gadu narusza postanowienia licencyjne. SalesManager Software jest polskim przedstawicielem firmy Eyeball Networks, której technologię wykorzystywał operator GG. Wersje 7.x, z wyjątkiem najnowszej 7.6, zawierają komponenty należące do firmy Eyeball Networks i dlatego nie powinno być tam reklam - dodają przedstawiciele SalesManager. Wszystko wskazuje na to, że sprawa skończy się w sądzie. Czy zaszkodzi to w debiucie spółki Gadu-Gadu na giełdzie?

O sporze pisaliśmy dokładnie w tekście Kanadyjczycy wyłączyli wizję Gadu-Gadu.

Z dzisiejszego komunikatu firmy SalesManager Software dowiedzieliśmy się, że Gadu-Gadu posiadało jedynie prawa majątkowe do wspomnianych wersji komunikatora, a prawa autorskie należą do kanadyjskiej firmy:

Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, wszystkie prawa wynikające z praw do własności intelektualnej, praw autorskich, patentowych, zwyczajowych do oprogramowania, wszystkich komponentów, dokumentacji, wszelkich Uzyskanych Produktów (opartych lub stworzonych z wykorzystaniem komponentów do Programowania Licencjodawcy), a także wszelkie kopie oprogramowania lub zawierający którykolwiek z komponentów, są własnością Licencjodawcy [EyeBall Networks - przyp. red.]. Gadu Gadu posiadało jedynie licencyjne prawa majątkowe do korzystania ze stworzonych wersji komunikatorów, a te prawa zostały wycofane.

Jeśli okazałoby się to prawdą, to wszystkie wersje GG zawierające kod firmy Eyeball są wykorzystywane nielegalnie - chodzi oczywiście o wyświetlanie reklam oraz umożliwianie prowadzenia rozmów tekstowych. Przypomnijmy, że firma EyeBall Networks dostarczyła m.in. rozwiązania techniczne związane z rozmowami audio-wideo (od początku października są one wyłączone) oraz przesyłaniem plików za pomocą sieci P2P.

Udostępnienie komunikatora Gadu Gadu w najnowszej wersji 7.6, nie rozwiązuje problemu, gdyż użytkownicy nie mają obowiązku go pobrać. Wypuszczenie nowej wersji, nie zawierającej komponentów firmy Eyeball, nie zmienia faktu, iż nieprawnie używane wersje stanowią większość wszystkich, używanych na rynku. Oświadczenia wyświetlane w nowych wersjach komunikatorów informujące, iż wszelkie prawa do nich należą do Gadu Gadu są sprzeczne z faktami i wprowadzają w błąd użytkowników. Gadu-Gadu w dalszym ciągu udostępnia rozmowy tekstowe i usługi telefonii oraz czerpie korzyści majątkowe z wyświetlania reklam w komunikatorach Gadu-Gadu, w których kodzie źródłowym widnieje zapis: Copyright (c) 2001 Eyeball Networks Inc. - informują przedstawiciele SalesManager Software. Zapowiadają oni również wynajęcie firmy monitorującej ilość używanego oprogramowania GG należącego do Eyeball oraz wystąpienie z odpowiednimi roszczeniami odszkodowawczymi i prawnymi, zakazującymi czerpania korzyści majątkowych.

Komentarz rzecznika Gadu-Gadu, Jarosława Rybusa

Stanowisko Gadu-Gadu i nasza ocena sytuacji, przedstawione już w ubiegłym tygodniu, są niezmienne. Według nas licencjodawca i dystrybutor naruszyli postanowienia umowy, dlatego podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

Pełny tekst komunikatu znajduje się tutaj.

Apel spółki Gadu-Gadu o aktualizację komunikatora poprzez pobranie najnowszej, bezpłatnej wersji Gadu-Gadu 7.6 oraz wyjaśnienie sytuacji prawnej.

Aktualizacja: 17 października 2006 13:06

Zarząd Gadu-Gadu wydał specjalne oświadczenie - kliknij tutaj.

Aktualizacja: 16 października 2006 16:31

Do wiadomości dodaliśmy komentarz rzecznika Gadu-Gadu, Jarosława Rybusa.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: