Sportowe komputery


Tamtejsze centrum obliczeniowe wykonała niemiecka firma BTD. Oparte na komputerach, serwerach-przełącznikach firm Avaya i Extreme Networks, jest nietypowe. W większości obiektów sportowych systemy informatyczne są rozdzielone - jedne odpowiadają za analizę rozgrywek, drugie za monitorowanie widzów, a jeszcze inne za pomiary czasu i obsługę stadionowych tablic. W Arenie zastosowano jeden, obsługujący kompleksowo wszystkie stadionowe podsystemy.

Zintegrowany system kontroluje kibiców wchodzących do obiektu, wykorzystując bilety ze zbliżeniowymi obwodami RFID, obsługuje sieć stadionową bezprzewodową WLAN, obejmująca cały obiekt, odpowiada za intranet, Internet oraz łącza telekomunikacyjne i telewizyjne. Zgodnie z wytycznymi FIFA, wszystkie jego istotne elementy, takie jak światłowodowe połączenie z Internetem, niezależne źródła zasilania oraz centrala telefoniczna, zostały zdublowane i rozmieszczone w klimatyzowanych pomieszczeniach w podziemiach oraz pod dachem stadionu. Jak twierdzą przedstawiciele firmy BTD, redundantność gwarantują 99,99-procentową niezawodność obsługi dowolnych imprez sportowych.

Sportowe komputery

Lenovo zaprojektowało specjalne modele notebooków, nawiązujące stylistyką do elementów graficznych towarzyszących olimpiadzie.

Na stadionach podczas mistrzostw Euro 2008 nie będą stosowane aż tak zaawansowane systemy, ale modernizacja austriackich i szwajcarskich obiektów była w znacznej mierze spełnieniem wymagań UEFA dotyczących infrastruktury informatycznej. Również tam pojawiły się wykorzystujące RFID automatyczne systemy kontrolujące bilety. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo widzów.

Każdy stadion ma m.in. automatyczny system rozpoznawania zagrożenia, działający na podstawie analizy obrazów. Oprócz tego wszyscy operatorzy kamer systemu bezpieczeństwa mogą sami wybrać obiekt obserwacji i przyjrzeć się z bliska dokładnie, czy dany kibic nie stanowi zagrożenia dla całej imprezy. Sterowanie kamerami odbywa się za pomocą przystosowanych do tego dżojstików.

Olimpiada w Pekinie

Za obsługę systemu informatycznego na olimpiadzie odpowiada, czego nietrudno się domyślić, chińska firma Lenovo. Właśnie ona kilka lat temu przejęła od IBM produkcję notebooków i wyrosła na jednego z największych producentów sprzętu komputerowego na świecie.

Ogółem Lenovo dostarczy do centrum pekińskiego komitetu organizacyjnego igrzysk około 14 tys. urządzeń komputerowych. Jego sprzęt będzie obsługiwał 56 lokalizacji - w tym 39 aren sportowych, 17 centrów danych i centrów komitetu organizacyjnego - w Pekinie, Hong Kongu, Dalian, Qingdao, Tianjin, Qinhuangdao i Szanghaju.

Sportowe komputery

AMISCO Pro to jeden z najbardziej znanych programów do komputerowej analizy meczów.

Dwoma podstawowymi modelami pecetów wykorzystywanymi podczas olimpiady będą notebook ThinkPad T60 oraz komputer stacjonarny Kaitian KTS 660A, sprzedawany poza Chinami pod nazwą ThinkCentre A. Pracą systemów posterują serwery Lenovo SureServer z serii R520, T350 i R630. Obsłużą setki tysięcy zapytań na sekundę, począwszy od dostarczania informacji biograficznych o sportowcach i najnowszych wyników sportowych do organizowania prac komitetu olimpijskiego.

Sportowe komputery

Komputerowo analizuje się nie tylko mecze piłki nożnej. Równie popularne są koszykówka, futbol amerykański, tenis, golf czy rugby.

Na nich będą działać wszystkie aplikacje obsługujące olimpiadę, od systemów zarządzania igrzyskami, takich jak programy do administrowania pracownikami, tworzenia harmonogramów wydarzeń, akredytacji, przez zarządzanie transportem, mierzeniem czasów i tworzeniem rankingów, po systemy sprzedaży biletów i kawiarenkach internetowych znajdujących się w wiosce olimpijskiej.

O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, że w momencie rozpoczęcia igrzysk niemal 400 techników i inżynierów z Lenovo będzie czuwać nad zapewnieniem poprawnej pracy systemu IT. Poszczególne jego elementy są sukcesywnie sprawdzane podczas 42 przedolimpijskich imprez sportowych. Testy sprzętu zakończą się na kilka tygodni przed ceremonią otwarcia, która odbędzie się 8 sierpnia. Lenovo nie jest nowicjuszem w obsługiwaniu tak dużej sportowej imprezy jak Olimpiada - jego sprzęt, technicy oraz inżynierowie pracowali już podczas zimowej olimpiady w Turynie.

Chińska olimpiada pod wieloma technicznymi względami będzie nietypowa. Przede wszystkim to pierwsze igrzyska, na których do relacji telewizyjnych zostanie w pełni wykorzystany sprzęt pracujący w rozdzielczości Full HD. Ma go dostarczyć Panasonic. Na pewno mniej powodów do zadowolenia będzie miał Microsoft, bo na wszystkich komputerach istotnych dla organizacji olimpiady zostanie zainstalowany Windows XP, a nie nowsza Vista, jak chciała firma z Redmond. Tak zdecydowano ze względu na sprawdzoną architekturę i stabilność "okienek" poprzedniej generacji. Vista ma kontrolować jedynie komputery przeznaczone dla sportowców chcących skorzystać z Internetu.