Sportowe komputery
-
- Marcin Bieńkowski,
- 01.06.2008
W roku 2008 miłośników sportu czekają dwa wyjątkowe wydarzenia - na stadionach Austrii i Szwajcarii odbędą mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2008 oraz igrzyska olimpijskie w Pekinie. Obie imprezy nie mogą się, oczywiście, obejść bez komputerów. Myślę, że jest to dobra okazja, aby przyjrzeć się, gdzie i jakie komputery trafiły do sportu.
W roku 2008 miłośników sportu czekają dwa wyjątkowe wydarzenia - na stadionach Austrii i Szwajcarii odbędą mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2008 oraz igrzyska olimpijskie w Pekinie. Obie imprezy nie mogą się, oczywiście, obejść bez komputerów. Myślę, że jest to dobra okazja, aby przyjrzeć się, gdzie i jakie komputery trafiły do sportu.

Niestety, federacje piłkarskie mają poważne opory przed wprowadzeniem na stadiony pomocy technicznych ułatwiających pracę sędziów i twierdzą, że atrakcyjność piłki nożnej wynika z jej prostoty. Tradycjonalistom udało się zablokować plany wykorzystania na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku rewolucyjnego systemu Goal Line Technology (o którym za chwilę), pozwalającego ustalić bezspornie, czy piłka przekroczyła linię bramkową lub linię boiska. Został przetestowany po raz pierwszy publicznie we wrześniu 2005 roku na mistrzostwach świata juniorów w Peru. W grudniu 2007 roku, jego ulepszona wersja sprawdzona została podczas FIFA Club World Cup w Japonii. Jednak nie będzie wykorzystany ani na mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii, ani w kolejnych mistrzostwach świata w RPA.
Był gol czy go nie było?

Monachijska Alianz Arena to najnowocześniejszy pod względem wyposażenia technicznego stadion piłkarski na świecie.
Podstawowym zastosowaniem GLT jest natychmiastowe i bezdyskusyjne ustalenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową lub końcową bądź boczną boiska. Druga generacja systemu - testowana w Japonii - potrafi też określić z milimetrową dokładnością, na jakiej wysokości znajduje się piłka. Wcześniejsza wykrywała jedynie jej położenie względem płaszczyzny boiska, co dostarczało argumentów przeciwnikom systemu, którzy twierdzili, że komputery odgwiżdżą bramkę także wtedy, gdy piłka przeleci nad poprzeczką.

Na FIFA Club World Cup w Japonii do Goal Line Technology użyto piłek Adidas Teamgeist II z układami scalonymi firmy Cairos. Były umieszczone na elastycznych wspornikach polimerowych, które rozlokowano tak, aby nie wpływały na ruch piłek podczas gry.
GLT może być przydatne również w innych dyscyplinach sportowych i nie tylko w grach zespołowych. Dokładne pozycjonowanie pozwoli na przykład rozstrzygnąć na bieżąco, który z zawodników dobiegł pierwszy do mety lub jak daleko wylądował oszczep, zanim zaczął się ślizgać po ziemi, uniemożliwiając precyzyjne określenie odległości. Specjalne oprogramowanie pomoże zanalizować, kiedy nastąpił kryzys formy biegacza (np. na podstawie analizy tempa) i jaką przyjąć strategię w następnych zawodach, aby najlepiej wykorzystać jego siły.
Inteligentne boisko

Systemy zarządzające komunikacją i mierzące poziom zanieczyszczeń w Pekinie będą powiązane z centralnym systemem informatycznym igrzysk. Pozwoli to lepiej zorganizować sportowe wydarzenia i spowoduje, że zawodnicy w drodze do obiektów olimpijskich nie utkną w korkach.
Obecnie podczas transmisji z rozgrywek ligowych używa się zwykle od ośmiu do dziesięciu kamer rejestrujących jednocześnie obraz tego, co dzieje się na boisku. Podczas ważnych meczów piłkarskich na boisku jest ich od 20 do 36 i rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości HD. Coraz częściej przebieg spotkania utrwalają kamery dodatkowe, umieszczane na przykład na poziomie murawy na linii bramkowej czy w siatce bramki. Spotyka się też urządzenia montowane na wysięgnikach czy na podwieszanych linach, mogące wędrować za piłką nad całym polem gry - widz ma wówczas wrażenie lotu nad murawą w pogoni za piłką.
