Sposób na 3D

Firma DTI rozpoczęła sprzedaż panelu LCD wyświetlającego w pełni trójwymiarowy obraz - uwaga - bez zmuszania użytkownika do noszenia śmiesznych okularów.

Firma DTI rozpoczęła sprzedaż panelu LCD wyświetlającego w pełni trójwymiarowy obraz - uwaga - bez zmuszania użytkownika do noszenia śmiesznych okularów.

Pomysł jest rzeczywiście rewelacyjny i, jak zwykle w takich przypadkach, bardzo prosty. Problem z grafiką trójwymiarową sprowadza się w uproszczeniu do znalezienia sposobu wyświetlania dwóch różnych, płaskich obrazów oddzielnie dla prawego i lewego oka. Trójwymiarowy panel firmy DTI wykorzystuje pomysłową technologię opartą na specjalnym podświetlaniu obrazu na wyświetlaczu. Zamiast typowego, jednolitego podświetlenia całego obrazu widocznego na ekranie, stosowane są pionowe linie silnego światła oddzielone ciemnymi pasami, a na samym ekranie wyświetlane są dwa obrazy - jeden na kolejnych pionowych nieparzystych liniach (szerokości 1 piksela) ekranu, drugi - na liniach nieparzystych. Wtedy jedno oko widzi podświetlone tylko nieparzyste linie, podczas gdy parzyste pozostają w cieniu. Drugie oko przeciwnie - widzi podświetlone linie parzyste, a nieparzystych nie dostrzega. W ten sprytny sposób każde z oczu użytkownika otrzymuje odpowiedni obraz bez użycia dodatkowych urządzeń (np. okularów), co razem daje w pełni trójwymiarową grafikę.

Panele firmy DTI mogą pracować jako zwykłe, dwuwymiarowe wyświetlacze LCD w rozdzielczościach 1024 x 768 pikseli (model 15-calowy, 2015XLS) oraz 1280 x 1024 (model 18-calowy, 2018XLQ). Ze sposobu tworzenia obrazu trójwymiarowego wynika, że w trybie 3D rozdzielczość pozioma jest o połowę mniejsza, a więc odpowiednio 512 x 768 i 640 x 1024. Nie jest jednak możliwe oglądanie trójwymiarowego obrazu z dowolnego punktu pomieszczenia - tylko w pewnych obszarach widoczny jest obraz 3D. Ponadto ceny tych wyświetlaczy są równie niesamowite, jak ich możliwości: 1700 dolarów za model 15-calowy i 7000 za model 18-calowy.