Sposób na Internet


Krakowski Komercyjny Internet

(KKI), znany dostawca usług internetowych, zapowiedział ostatnio, iż będzie oferował tani dostęp do Sieci za pomocą radiomodemów. Usługa ma być świadczona wyłącznie na terenie Krakowa. Koszt instalacji to ponad 1700 dolarów za kompletny modem radiowy z anteną i od 120 do 1200 zł za instalację. Cena abonamentu KKI wynosi niecałe 250 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę prędkość transferu danych dochodzącą do 3 Mb/s, oferta wydaje się atrakcyjna. Niestety koszty zestawienia i utrzymania połączenia z Internetem drogą radiową należy uznać za zbyt wysokie dla klientów indywidualnych.

Kosmiczny Internet

Gros przekazów telekomunikacyjnych realizowanych jest obecnie poprzez łącza satelitarne. Wszędzie tam, gdzie tradycyjna, kablowa infrastruktura sieci jest za uboga lub nie istnieje, rozwiązaniem wydaje się system satelitarny. Dostęp do Internetu drogą satelitarną nie jest wynalazkiem ostatnich dni. Wiele firm na świecie, w tym również w Polsce, od dawna korzysta z dobrodziejstw tej technologii. Koszty są jednak tak wysokie, że tylko nieliczne przedsiębiorstwa mogą sobie na nie pozwolić.

Ostatnio pojawiły się oferty satelitarnego dostępu internetowego skierowane do odbiorców indywidualnych. Pierwsza polega na przesyłaniu do użytkowników, wybranych przez operatora, gotowych stron WWW towarzyszących sygnałowi telewizyjnemu. Jednostronna transmisja (do klienta) sprawia, iż jest to rodzaj "internetowej telegazety" o ograniczonych możliwościach wyboru. Kolejnym rozwiązaniem są systemy dwu- kierunkowe z kanałem zwrotnym. W tym wypadku dane do użytkownika przesyłane są bezpośrednio z "kosmosu", natomiast zamawiać je trzeba drogą naziemną, np. korzystając ze zwykłego modemu.

Na tej zasadzie działa DirectPC, przedsięwzięcie spółki Hughes-Olivetti-Telecom. Do korzystania z usługi zwanej Turbo-Internet potrzebna jest specjalna karta do komputera i niewielka antena paraboliczna skierowana w stronę satelity HotBird. Dostawca zapewnia przepustowość rzędu 400 kb/s (w kierunku klienta), jednak zazwyczaj jest ona niższa. Towarzystwo SES, właściciel całej flotylli satelitów Astra, mając za partnerów Intela i Deutsche Telecom, uruchomiło ostatnio bardzo podobną usługę.

Z punktu widzenia indywidualnego użytkownika Internetu najbardziej atrakcyjne są rozwiązania dwukierunkowe realizowane tą samą drogą. Użytkownik, za pomocą anteny, komunikuje się bezpośrednio z satelitą, co eliminuje konieczność posiadania dodatkowych urządzeń (np. modemu) realizujących funkcje kanału zwrotnego. Taką możliwość oferuje system Web-Sat, wykorzystujący satelitę z rodziny Eutelsat. Co prawda klient może wysyłać dane jedynie z prędkością 16 Kb/s, ale do ich pobierania ma już znacznie szersze pasmo, sięgające 4 Mb/s. Usługi dwukanałowe zamierza oferować również Astra-Net. Ma to być wysokowydajny system z kanałem zwrotnym zdolny do transmisji danych z prędkością od 150 kb/s do 2 Mb/s, w zależności od średnicy anteny. Na razie, ze względu na wysokie ceny, systemy takie nie znajdują szerokiego grona odbiorców indywidualnych.

Rynek indywidualnego dostępu do Internetu drogą satelitarną dopiero się kształtuje. Za wcześnie jest jeszcze na wskazywanie konkretnych rozwiązań, czy też dyskutowanie o atrakcyjności cenowej którejś z ofert. Generalnie, tak realizowany dostęp do Sieci nie wydaje się zbyt atrakcyjną ofertą dla polskiego internauty. Koszty instalacji systemu oraz opłaty abonamentowe zależne od generowanego w Sieci ruchu są na razie zbyt wysokie. Jest to wydatek ok. 5000-6500 zł (sprzęt + instalacja + uruchomienie). Miesięczne koszty abonamentu to opłaty liczone w setkach złotych. Korzystając z oferty DirectPC za przesłanie 300 MB danych zapłacimy ok. 950 zł, a za 5 GB aż 12 000 zł. Niewykluczone, że gdy ceny ustabilizują się na dostatecznie niskim poziomie, "Internet przez satelitę" będzie bardzo interesującą propozycją.

Działające w Polsce platformy telewizji cyfrowych (Wizja, Cyfra+) od dłuższego czasu zapowiadają inne usługi, w tym "satelitarny Internet". Usługa opierać się będzie zapewne na najbardziej rozpowszechnionym wariancie dostępu, czyli transmisja zwrotna (od użytkownika) realizowana będzie za pomocą zwykłych modemów (tuner do odbioru Cyfry+ ma nawet wbudowany modem, który służyć może do zestawiania kanału zwrotnego). Do dziś nie wiadomo natomiast, jaka będzie szybkość transferu danych, należy przypuszczać, że utrzyma się na poziomie istniejących już konkurencyjnych rozwiązań, umożliwiających transfer z szybkością 400 kb/s lub więcej. Oferowana prędkość transferu zależy od całkowitego pasma transmisyjnego dostępnego na satelicie oraz liczby użytkowników pragnących jednocześnie skorzystać z usługi. Konieczność używania wolnych "telefonicznych" połączeń do komunikacji zwrotnej nie wydaje się wielkim ograniczeniem. Większość internautów pobiera dane z Sieci (download), a nie wysyła (upload).

Na pytanie o termin udostępnienia usług internetowych przedstawiciele polskich telewizji cyfrowych odpowiadają zazwyczaj - "już niedługo". Do grona firm zapowiadających wprowadzenie takiej usługi dołączył ostatnio Polsat, promujący własną telewizyjną platformę - Polsat 2 Cyfrowy.