Sposób na Internet

Mimo iż technologia tradycyjnych modemów analogowych wciąż się rozwija, wydaje się, że nadszedł już kres jej możliwości. Słone rachunki telefoniczne, stosunkowo wolny transfer danych czy niestabilne połączenia skłaniają nas do poszukiwania innych metod dostępu do Internetu.


Mimo iż technologia tradycyjnych modemów analogowych wciąż się rozwija, wydaje się, że nadszedł już kres jej możliwości. Słone rachunki telefoniczne, stosunkowo wolny transfer danych czy niestabilne połączenia skłaniają nas do poszukiwania innych metod dostępu do Internetu.

Sposób na Internet

Przykładowe koszty dostępu do Internetu w zależności od sposobu podłączenia do Sieci

Nowe, przeładowane multimediami usługi internetowe wymagają oraz coraz szybszych urządzeń zapewniających dostęp do Internetu. Na pytanie, która z nowych technologii dostępowych zrewolucjonizuje rynek usług sieciowych, nie da się obecnie jednoznacznie odpowiedzieć. Jedno jest jednak pewne - dni analogowych, modemowych transmisji są już policzone, a nowe rozwiązania wyprą wkrótce ten tradycyjny i najpopularniejszy obecnie sposób dostępu do Sieci.

ISDN - kusząca alternatywa

Cyfrowa sieć z integracją usług (ISDN) miała diametralnie zmienić metodę dostępu do światowej infostrady, zapewniając szybki i tani sposób komunikowania się. Technologia ta, mimo iż ma coraz większą rzeszę zwolenników nie zdołała podbić rynku. Zestawienie łącza ISDN jest bowiem jednym z tańszych sposobów uzyskania szybkiego i stabilnego dostępu do Sieci.

Do korzystania z tego typu usługi konieczne jest złożenie wniosku o przyłączenie linii ISDN u lokalnego operatora telekomunikacyjnego.

Przedstawiciele operatora muszą określić, czy jakość łączy telefonicznych między naszym miejscem zamieszkania a obsługującą nas centralą jest wystarczająca do zestawienia transmisji cyfrowych. Jeśli testy techniczne wypadną pomyślnie, w naszym domu zostanie zainstalowane odpowiednie gniazdko, zwane zakończeniem NT.

W podstawowej wersji ISDN oferuje dwa kanały transmisji B i D (gdzie kanał D jest niedostępny dla użytkownika i służy do funkcji kontrolnych) - każdy o przepustowości 64 kb/s. W przypadku jednoczesnego wykorzystania obydwu kanałów szybkość transferu danych wyniesie 128 kb/s.

Do połączenia komputera z siecią ISDN niezbędna jest specjalna karta rozszerzeń lub zewnętrzny adapter ISDN. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych cenach i walorach użytkowych. Wybór konkretnego modelu czy marki ułatwić może lektura artykułu "ISDN od A do Z" zamieszczonego w nr 11/99 PC World.

ISDN - czy to się opłaca?

Z pewnością tak. Koszty instalacji to ok. 500 - 1000 zł. Miesięczny abonament wynosi 48,80 zł, a koszty połączeń z numerem 0-202420 (ISDN-owy odpowiednik znanego 0-202122) naliczane są według taryfy lokalnej. ISDN zapewnia szybkie, a przede wszystkim, stabilne połączenie z Internetem, które realizowane jest prawie natychmiast - procedura logowania trwa najwyżej 2-3 sekundy. Nie bez znaczenia pozostają inne zalety ISDN, nie związane z surfowaniem po WWW. Należy do nich m.in. możliwość prowadzenia dwóch rozmów telefonicznych jednocześnie, śledzenia na bieżąco opłat za połączenia, zestawianie połączeń konferencyjnych czy przesyłanie obrazów wideo. Większość z tych usług jest oczywiście dodatkowo płatna i wymaga specjalnego aparatu telefonicznego. Nie obniża to jednak ogólnej atrakcyjności systemu ISDN.

HIS - nadchodząca rewolucja

Stworzony przez Ericssona system HIS (Home Internet Solution - domowe rozwiązanie dla Internetu) pozwala na jednoczesne przesyłanie danych i korzystanie ze standardowych usług telefonicznych z wykorzystaniem zwykłej linii miedzianej. Wielką zaletą HIS jest fakt, iż rozwiązanie nie ingeruje w usługi telefoniczne - dotychczasowe numery, telefony i okablowanie w domu pozostają bez zmian. Należy jedynie zainstalować urządzenie spełniające funkcje podobne do modemu i podłączane do komputera przez port RS-232.

Do uruchomienia systemu niezbędna jest instalacja terminalu (HIS-NT) w domu abonenta oraz montaż specjalnego urządzenia dostępowego, zwanego HIS-NAE, w centrali telefonicznej. Do terminalu podłączony jest również telefon, z którego możemy korzystać także podczas przesyłania danych. Transmisja danych odbywa się z maksymalną prędkością 115 kb/s, a podczas używania telefonu wartość ta spada do 70 kb/s. Połączenie z Internetem jest stałe (nie działa na zasadzie dial-up), dlatego też dostęp do Sieci wymaga jedynie zalogowania się, a nie wydzwaniania pod numer dostępowy.

Zastosowana w HIS metoda rozdziału telefonii i transmisji danych, zapewnia użytkownikowi nieprzerwany dostęp do usług telefonicznych. Nawet w przypadku przerwy w zasilaniu urządzenia HIS-NT telefon działa prawidłowo.

Telekomunikacja Polska S.A. oferuje klientom dostęp do Internetu oparty na technologii HIS. Usługa jest świadczona na terenie Bydgoszczy, Lublina, Łomży, Olsztyna, Poznania, Przemyśla, Suwałk i Torunia pod nazwą SDI (szybki dostęp do Internetu). Podobnie jak w przypadku ISDN, warunkiem instalacji jest dobra jakość łączy w miejscu zamieszkania klienta oraz wystarczająca liczba chętnych w obrębie jednej centrali telefonicznej (przynajmniej kilkunastu). Cenę instalacji ustalono na 999 zł, natomiast miesięczny abonament wynosi 160 zł. Ze względu na swą atrakcyjność technologia HIS ma szansę zyskać bardzo dużą popularność wśród internautów.