Sposób na robaki

Symantec wprowadził do sprzedaży najnowszy produkt - Norton AntiVirus 2002. Program umożliwia skanowanie wszystkich obszarów systemu: dysków twardych, napędów CD, dyskietek, uruchamianych aplikacji i poczty elektronicznej. Nowością w NAV 2002 jest integracja z Eksploratorem Windows, zgodność z Windows XP oraz funkcje proaktywnej ochrony, nie wymagające definicji wirusów.

Od początku lat 90. zanotowano ponad 800-proc. wzrost liczby przestępstw komputerowych, a straty poniesione w I połowie 2000 r. w USA wyniosły 1,5 mld USD. Dlatego nieustannie rośnie zainteresowanie firm i użytkowników domowych oprogramowaniem antywirusowym i firewallami, zapewniającymi bezpieczeństwo komputerowe (zgodnie z danymi firmy Symantec, w Polsce są to najpopularniejsze rozwiązania zabezpieczające sieci informatyczne). Zabezpieczenia systemów stają się towarem coraz bardziej rozchwytywanym, a wartość rynku programów zapewniających bezpieczeństwo w Internecie w latach 2001-2005 szacuje się na 5 mld USD.

Publikowane w Stanach Zjednoczonych dane finansowe, dotyczące strat wywołanych przez wirusy i włamania do systemów komputerowych, także u naszych pracodawców wywołują popłoch. W efekcie szał związany z zakupem odpowiedniego zabezpieczenia obserwowany w krajach zachodnich powoli dociera nad Wisłę.

Solidna ochrona

Warto przyjrzeć się dostępnemu na rynku, najnowszemu produktowi firmy Symantec - Norton AntiVirus 2002. Jest to jeden z najlepszych programów antywirusowych, zapewniający wysoki stopień zabezpieczenia systemu komputerowego. NAV 2002 umożliwia skanowanie wszystkich obszarów systemu: dysków twardych, napędów CD, dyskietek i uruchamianych aplikacji. Zapewnia kontrolę plików otrzymywanych w formie załączników poczty elektronicznej. Nowością w NAV 2002 są funkcje proaktywnej ochrony, nie wymagające definicji wirusów. Technologia ta umożliwia zablokowanie robaków internetowych, rozprzestrzeniających się pocztą elektroniczną, takich jak I Love You czy Anna Kournikova, zanim zostaną one zidentyfikowane i umieszczone w bazach definicji wirusów. Pozostałe udoskonalenia w programie to rozszerzone opcje ochrony prywatności użytkownika oraz integracja z Eksploratorem Windows - funkcje antywirusowe NAV 2002 będą dostępne bez konieczności uruchamiania aplikacji. NAV 2002 oferuje również wygodne rozwiązanie jednego z podstawowych problemów oprogramowania antywirusowego, jakim jest utrzymanie właściwego poziomu uaktualnień definicji wirusów: funkcja Live Update automatycznie pobiera niezbędne pliki.

NAV 2002 kosztuje 49,95 USD. Program współpracuje z systemami Windows 98, Me, NT, 2000 oraz XP. Jak poinformował producent, na płycie CD z NAV 2002 znajdzie się także poprzednia wersja programu - NAV 2001 - przeznaczona dla użytkowników Windows 95. W Polsce Norton AntiVirus 2002 będzie dostępny w połowie września w cenie się 50-60 euro.

Niebezpieczni pracownicy

Jednak nawet tak zaawansowany system zabezpieczeń może nie uchronić użytkownika przed utratą cennych danych. Okazuje się, że działania sprawców przestępstw komputerowych w skali światowej nie są tak niebezpieczne, jak się powszechnie sądzi. Na pierwszym miejscu przyczyn naruszenia bezpieczeństwa plasują się nieuwaga i naiwność pracowników firm. Magdalena Sawicka, rzecznik prasowy Symanteca, podaje, że błędy człowieka wciąż stanowią ponad 50% zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania systemu. "Do tej grupy zaliczamy błędy przy wdrożeniach rozwiązań informatycznych, słabo wyszkolony personel. Dużą grupę (10%) stanowią nieuczciwi pracownicy, którzy najczęściej są podsuwani bądź przekupywani przez konkurencję, a także grupy przestępcze mające na celu przejęcie poufnych informacji. Podobny wpływ na bezpieczeństwo mają niezadowoleni pracownicy (ok. 9%), którzy z powodu złych warunków pracy i braku perspektyw mogą przekazać poufne informacje lub umożliwić osobie niepowołanej dostęp do systemu. Wbrew oczekiwaniom, najmniejszą grupę stanowią ataki z zewnątrz (5%) i programy złośliwe (6%)" - dodaje Magdalena Sawicka.

Świadomość poziomu ryzyka i wielkości strat, na jakie można narazić siebie i firmę przy braku odpowiednich mechanizmów zabezpieczających, jest bardzo istotnym elementem strategii obronnej. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia w naszym serwisie FTP sekcji "Antywirusy" (http://www.pcworld.pl/ftp/pc/katalog/0002.html ) i pobrania jednego z kilkunastu programów antywirusowych, m.in. AntiViral Toolkit Pro, McAfee VirusScan, Nortan AntiVirus 2001 czy MKS_VIR. Natomiast użytkowników komputerów pracujących w sieci namawiamy do zaopatrzenia się w oprogramowanie typu firewall, dostępne również w naszym serwisie FTP (http://www.pcworld.pl/ftp/pc/katalog/0070.html ). Znajdują się tam zarówno programy bezpłatne (doskonały ZoneAlarm oraz Tiny Personal Firewall), jak i shareware (McAfee Firewall oraz Norton Personal Firewall 2000).