Sposób na sklerozę

Naukowcy z laboratoriów Microsoftu prowadzą prace nad systemem, który umożliwić ma użytkownikom błyskawiczny dostęp (za pośrednictwem Internetu) do wszelkich prywatnych informacji - dokumentów, filmów, fotografii, notatek, wspomnień, listów, itp.

Projekt nosi nazwę MyLifeBits - jego głównym założeniem jest stworzenie internetowej bazy danych, w której każdy użytkownik mógłby przechowywać wszelkie osobiste informacje i w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca mieć do nich pełny dostęp.

Realizacji założeń MyLifeBits jest na razie w stosunkowo wczesnej fazie. Naukowcy przyznają, że aby użytkownicy zdecydowali się na korzystanie z takiego internetowego "pamiętnika" muszą zostać rozwiązane dwa problemy: wysokie koszty przechowywania informacji (w końcu wszystkie ważne fakty z życia muszą zajmować sporo GB) oraz kompatybilność tworzonego dziś systemu z przyszłymi urządzeniami, za pomocą których internauci będą w przyszłości przeglądali strony WWW.

Inspiracji do rozpoczęcia prac nad projektem dostarczył naukowcom jednego z jego współtwórców - Gordon Bell, który od lat gromadzi w postaci cyfrowej wszelkie ważne dla siebie informacje. Jego archiwum zdjęć, fotografii, filmów, nagrań rozmów, listów, muzyki itp. zajmuje już ponad 10 GB.

Więcej informacji:

http://research.microsoft.com/barc/MediaPresence/MyLifeBits.asp