Sposób na tanie światłowody

Austriacka firma Kabel-X opracowała technologię pozwalającą tanim kosztem instalować w miejsce standardowego okablowania miedzianego wiązkę światłowodów. Użytkownik może wtedy zamienić istniejące okablowanie miedziane na światłowód, bez konieczności robienia wykopów i kładzenia nowego okablowania.

Technologia jest przeznaczona głównie dla firm telekomunikacyjnych, które chcą unowocześnić swoją infrastrukturę zamieniając kable miedziane na światłowodowe. Cała koncepcja polega na usunięciu wewnętrznego, właściwego rdzenia kabla, pozostawiając samą osłonę, a następnie umieszczając w niej wiązkę światłowodów. Cała operacja trwa od 1,5 do 5 godzin (zależnie od rodzaju kabla).

Firma jest w ten sposób w stanie zamienić okablowanie miedziane na światłowodowe na odcinku o długości do 250 metrów. Mogą to być nie tylko kable biegnące prosto, ale również skręcające. Poszczególne odcinki okablowania można modyfikować niezależnie od siebie, a następnie łączyć je ze sobą. Technologia zdaje egzamin szczególnie w środowiskach miejskich, gdzie prowadzenie wykopów jest wyjątkowo drogie i czasochłonne.

Technologia polega na przecięciu w jednym miejscu kabla miedzianego i wtłoczeniu do niego za pomocą pompy (patrz zdjęcie) specjalnego płynu, który oddziela rdzeń kabla od osłony, a następnie wyciągnięciu z niej miedzianego rdzenia. W następnym kroku specjalna maszyna umieszcza w miejsce usuniętego rdzenia nowe kable światłowodowe.

Kabel-X świadczy usługi wymiany okablowania w opisany powyżej sposób tak znanym operatorom telekomunikacyjnym, jak British Telecom, Austria Telekom, Deutsche Telkom, Swisscom, France Telecom, Telecom Malaysia oraz Telkom (Południowa Afryka).

Ważne jest to, że firma może wymieniać dowolny rodzaj kabli, od tych zawierających kilkanaście drutów, do takich, które zawierają nawet kilka tysięcy drutów. Mogą to być też kable koncentryczne oraz energetyczne (dostarczające zasilanie).

Kabel-X nie podaje dokładnie ceny usługi (która zależy oczywiście od rodzaju okablowania), ale informuje, że stosując jej metodę można przy przechodzeniu na światłowody zaoszczędzić nawet do 80%.


Zobacz również