Sposób na złodziei komputerów?

Firmy Phoenix Technologies oraz Softex zaprezentowały system TheftGuard, mający skutecznie obrzydzić życie złodziejom komputerów. Umożliwia on prawowitemu właścicielowi "namierzenie" lub nawet zablokowanie skradzionego komputera, gdy tylko zostanie on podłączony do Internetu.

TheftGuard działa zupełnie niezależne od systemu operacyjnego - dlatego, jak zapewniają przedstawiciele Softex, złodziejowi bardzo trudno będzie usunąć zabepieczenie, nawet jeśli będzie o nim wiedział. System też działa w oparciu o opracowane przez Phoenix Technologies oprogramowanie Core Managed Enviroment, który z kolei jest elementem kodu FirstBIOS (czyli po prostu BIOS-u komputera).

Komputer wyposażony w ten skomplikowany mechanizm podczas każdego połączenia z Internetem automatycznie łączy się z serwerem TheftGuard - jeśli ów komputer został zarejestrowany jako skradziony, jego właściciel może: "namierzyć IP, z którego łączy się komputer, skasować dane z dysków lub nawet zupełnie zablokować komputer.

Przedstawiciele obu firm nie chcą ujawnić, ile komputerów do tej pory wyposażyli w TheftGuard - wiadomo jednak, że BIOS firmy Phoenix trafił do tej pory do ok. 100 mln komputerów sprzedanych na całym świecie.