Spotify od dziś będzie dostępne za darmo także na urządzeniach mobilnych

Serwis streamingowy Spotify wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Od teraz będzie można korzystać z możliwości legalnego i darmowego słuchania muzyki nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale także na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Będzie to naturalnie wiązało się z pewnymi ograniczeniami w stosunku do wersji płatnej usługi, ale i tak użytkownicy powinni być zadowoleni.

Spotify to tzw. serwis streamingowy, który pozwala na legalne strumieniowanie muzyki z serwerów usługodawcy do urządzenia użytkownika na żądanie. Usługa do tej pory występowała w wersji darmowej i premium dla komputerów stacjonarnych, a w celu uzyskania dostępu do bazy 20 milionów utworów na smartfonach i tabletach konieczne było opłacenie abonamentu. Od dziś się to zmienia, a mobilne Spotify będzie oferowane także w modelu bezpłatnym.

Oczywiście darmowa odsłona Spotify na smartfony i tablety nie będzie oferowała takiego samego zestawu funkcji, jak wersja premium kosztująca 19,99 zł miesięcznie. Użytkownicy z planem darmowym, podobnie jak w przypadku aplikacji dla komputerów nie będą mogli zapisywać piosenek w pamięci offline urządzenia, korzystać z najlepszej możliwej jakości i będą zmuszeni do odsłuchiwania co pewien czas reklam.

Spotify od dziś będzie dostępne za darmo także na urządzeniach mobilnych

Spotify Logo

Ograniczeniem wersji mobilnej względem Spotify Premium będzie też brak możliwości odtwarzania utworów w predefiniowanej kolejności. Oznacza to tyle, że będzie można odtwarzać utwory danego wykonawcy, wybrane przez użytkownika albumy oraz wcześniej zdefiniowane playlisty w trybie shuffle, czyli w losowej kolejności. Wydaje się to rozsądną propozycją, zwłaszcza że konkurenci Spotify nadal wymagają płacenia abonamentu, aby słuchać muzyki z komórki. Oczywiście też płacący klienci będą mogli korzystać z serwisu tak, jak do tej pory.

Zobacz również:

  • ABBA powraca po 40 latach jako hologramy

Aktualizacja aplikacji na Androida oraz iOS, która wprowadzi nowy model bezpłatnej usługi, powinna się pojawić lada dzień. Jak na razie nie ma jednak niestety informacji dotyczących wersji usługi Spotfiy Free dla systemu Windows Phone.