Spotkanie na szczycie

W poprzednich numerach prezentowaliśmy urządzenia producentów zajmujących się masową produkcją zestawów do kina domowego w cenie do 5000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco droższe i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, by poznać prężność rynku, rywalizującego o coraz doskonalszy dźwięk.


W poprzednich numerach prezentowaliśmy urządzenia producentów zajmujących się masową produkcją zestawów do kina domowego w cenie do 5000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na nieco droższe i bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, by poznać prężność rynku, rywalizującego o coraz doskonalszy dźwięk.

Płyty testowe

Duży 5-kanałowy wzmacniacz powinien charakteryzować się ogromną dynamiką brzmienia i prawidłową selekcją kanałów, zwłaszcza gdy jest opatrzony certyfikatem THX, jak to ma miejsce w testowanych urządzeniach Rotela i Marantza. Po podłączeniu stopnia końcowego i zestrojeniu procesora rozpocząłem próby audio, wykorzystując do tego celu płyty z nagraniami Marcusa Millera. Po ich zakończeniu przyszedł czas na testy kina domowego, do których wykorzystałem film #Matrix# z Keanu Reevsem w roli głównej.

Najprostszy zestaw domowego kina to zintegrowane urządzenie z kompletem wzmacniaczy, tunerem i odtwarzaczem lub zmieniaczem CD/DVD. Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym jest system zawierający oddzielne elementy, gdzie jednostkę główną stanowi wielokanałowy wzmacniacz lub amplituner. Zestaw składający się z oddzielnego wielokanałowego stopnia końcowego lub oddzielnych monofonicznych końcówek mocy podłączonych bezpośrednio do procesora dźwięku dookólnego jest bez wątpienia spełnieniem najskrytszych marzeń niejednego audiofila czy kinofila.

Przy przetestowaniu czterech wysokich zestawów wielokanałowych, warto było postarać się o optymalizację warunków odsłuchowych. W tym celu zostały wykorzystane dwa pomieszczenia zaadaptowane akustycznie. Jedno z nich służyło do pomiarów wrażeń odsłuchowych w trybie stereofonicznym, drugie zaś do typowo kinowych testów. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku wykorzystane zostały referencyjne modele Kefa. Cechą charakterystyczną tych kolumn jest doskonałe "fortepianowe" wykończenie, które może stanowić jeden z elementów atrakcyjnej aranżacji wnętrza. Model pierwszy serii Reference to 3-drożny (3-głośnikowy układ) z pasmem przenoszenia od 55 Hz do 20 kHz (+- 3 dB) i skutecznością 89 dB. Impedancja to 4 Om, natomiast zalecana moc wzmacniacza powinna mieścić się w przedziale od 50 do 150 W. Waga 25,9 kg i niewielkie wymiary to zaledwie niektóre zalety tego urządzenia. Solidną obudowę zaopatrzono w cztery wkręcane kolce poziomujące. Brzmienie, jakie zostało wytworzone przez tę parę głośników, było zdumiewająco miękkie. Na początku brak skoncentrowania basu dawał o sobie znać, jednak po 30 min użytkowania stał się on bardziej zwarty. Układ Uni-Q stworzył przejrzysty obraz stereofoniczny, wzbogacony dodatkowo czystymi wysokimi tonami.

Słowniczek

Stopnie końcowe

We wzmacniaczu elementy elektroniczne odpowiedzialne za generowanie mocy dla poszczególnych kanałów.

Trzpienie gniazd (gniazda głośnikowe)

Wystające z urządzenia elementy gniazd głośnikowych.

Złącza bananowe

Końcówka kabla, umożliwiająca bezkolizyjne podłączenie głośników pod wzmacniacz

Uzupełnieniem zestawu testowego był głośnik centralny model 100 tego samego producenta. Dwudrożny, dwugłośnikowy system dialogowy cechuje się pasmem przenoszenia od 70 Hz do 20 kHz, skutecznością 90 dB, impedancją 6 Om i zalecaną mocą wzmacniacza od 25 do 175 W. Ważący 5,2 kg wentylowany do tyłu otworem bass-refleksu stanowi doskonałe uzupełnienie niskobudżetowych i dość zaawansowanych systemów kina domowego. Wyróżnia się wyrazistością dialogów, nawet podczas dość głośnego odtwarzania najbardziej dynamicznych fragmentów filmów. Głośnikami efektowymi były podczas testów dipolowe kolumny TDM 34DS Kefa opatrzone dodatkowo certyfikatem THX. Trzydrożny, pięciogłośnikowy układ w zamkniętej obudowie charakteryzował się pasmem przenoszenia od 80 Hz do 20 kHz, impedancją 4 Om i zalecaną mocą wzmacniacza od 30 do 150 W, doskonale oddając krystaliczność i przestrzenność efektów. Dość ciężkie, bo ważące prawie 10 kg kolumny, są przystosowane do powieszenia na ścianie. Moduł niskotonowy to jeden z typowych modeli Kefa TDM 45B. Zamknięta obudowa z układem jednogłośnikowym i wbudowanym wzmacniaczem o mocy 300 W dawała doskonałe nasycenie brzmienia zarówno w mniejszym, jak i większym pomieszczeniu. Pasmo przenoszenia od 35 Hz do 150 Hz i waga 28 kg - to zaledwie niektóre cechy charakterystyczne dla tego subwoofera.