Spóźnieni liderzy

Niedługo po zakończeniu testów notebooków z platformą Santa Rosa otrzymaliśmy dwa kolejne urządzenia wykorzystujące nową wersję mobilnych układów Intela: modele Dell Inspiron 1520 oraz Fujitsu-Siemens Celsius H250. Oba laptopy nie zaliczają się do tanich, ale też rezultaty ich testów wskazują, że mamy do czynienia z nie byle jakim sprzętem.

Maszyna Della przykuwa uwagę nietypowym kolorem obudowy - nasz egzemplarz niemal kłuł w oczy cytrynowym wiekiem, ale do wyboru jest siedem innych wersji kolorystycznych, mniej lub bardziej stonowanych. Sześć z nich ma wykończenie określone przez producenta mianem satynowego, ale trudno orzec, co to dokładnie oznacza. Testowany model pokryto lekko chropowatą, gumowatą w dotyku powłoką, którą trudno skojarzyć z satyną. Co prawda, pozbawiona jest wady lśniących, gładkich powierzchni (ślady po palcach), lecz łatwiej osadza się na niej kurz i brud.

Celsius przy Inspironie wygląda bardziej konserwatywnie. Przede wszystkim jest znacznie cieńszy, co w połączeniu z klasycznymi, prostymi liniami obudowy daje optyczny efekt lekkości komputera. Nie do końca pokrywa się to ze stanem faktycznym, ponieważ Fujistu-Siemens waży 2,82 kg - zaledwie 0,27 kg mniej od rywala. Na dodatek zasilacze obu laptopów zaliczają się do najcięższych spośród testowanych.

Garść konkretów

Zostawmy w spokoju kwestie urody oraz figury i przejdźmy do rzeczy bardziej istotnych. Ekrany w obu modelach mają przekątną 15,4 cala, ale różnią się rozdzielczością: 1440x900 w Dellu, 1680x1050 w Fujitsu-Siemensie. Ponadto matryca pierwszego jest gładka natomiast w drugim zastosowano wersję matową.

Celsius H250 może zaskoczyć bogactwem złączy, wśród których znalazły się dawno już zapomniane, archaiczne wręcz porty RS-232C i Centronics (dla przypomnienia młodszym użytkownikom pecetów: interfejs szeregowy oraz równoległy, wyparte kilka lat temu przez USB). Ponieeważ ten notebook przeznaczony jest dla specyficznej grupy odbiorców, posługujących się programami do wspomagania projektowania (CAD/CAM), owe muzealne gniazda przydają się do sterowania specjalistycznymi urządzeniami. Dziwi jednak to, że cyfrowe wyjście wideo DVI, doskonałe do podłączania dużych monitorów zewnętrznych używanych podczas prac projektowych, dostępne jest tylko w opcjonalnej .

Oba notebooki oferują cztery porty USB, gniazdo FireWire, sieć Wi-Fi 802.11n, złącze ExpressCard/54, czytniki kart pamięci MS/SD/MMC/xD i kamerę. Fujitsu-Siemens ma ponadto port podczerwieni, moduł Bluetooth i gigabitową kartę LAN.

Celsius H250, jak na porządne narzędzie biznesowe przystało, chroniony jest kartami SmartCard oraz skanerem linii papilarnych.

Moc potwierdzona

W specyfikacjach - i szybkości pracy - największą rolę odgrywają jednak: procesor, pamięć, układ graficzny i twardy dysk komputera. Pod tym względem Dell Inspiron 1520 jest na lepszej pozycji, bo wykorzystuje szybszy procesor (Core 2 Duo T7500 zamiast T7300), dwukrotnie pojemniejszy dysk (160 GB) i bardziej "konsumencki" GPU NVIDII (wydajny model 8600M GT; układ Quadro FX z Celsiusa jest specjalizowanym produktem do prac CAD/CAM z użyciem OpenGL).

I rzeczywiście, nasze testy potwierdziły wyższą wydajność notebooka Della, który uzyskał rekordowe wyniki we wszystkich benchmarkach z wyjątkiem graficznych (ogólne noty PCMark05, PCWorldBench 6 Beta 2, SYSMark 2007 Preview, a także większość ich składowych), stając się nowym liderem szybkości. Konkurent z Fujitsu-Siemens niewiele mu ustępował i otrzymał tytuł wicelidera wydajności. Jednak ubogie wyposażenie i zaledwie roczna gwarancja Inspirona 1520 spowodowały, że w rankingu zajął dopiero dziewiąte miejsce, podczas gdy Celsius H250 uplasował się na trzeciej pozycji.

O w miarę opłacalnej inwestycji można mówić jedynie w wypadku Della, który braki w wyposażeniu nadrabia fantastyczną szybkością i dzięki temu z powodzeniem rywalizuje m.in. z 5920G o podobnej cenie. Celsius to narzędzie do konkretnych zastosowań, w których pieniądze są kwestią drugorzędną.

Informacje Dell Inspiron 1520, www.dell.pl, cena 5612 zł; Fujitsu-Siemens Celsius H250, www.fujitsu-siemens.com.pl cena 9000 zł.