Spraw sobie kociaka

Pantera to kolejny system operacyjny z rodziny Mac OS X, za który Apple każe sobie zapłacić. Niektórzy szczęściarze dostaną ten system za darmo wraz z nowym komputerem. Warto się jednak zastanowić, czy posiadacze Mac OS-a X w wersji 10.2 (Jaguar) powinni zainwestować kilkaset złotych? Digit pomoże rozwiązać ten dylemat. Pokażemy też kilka nowych funkcji, które mogą znacznie ułatwić pracę na Macu.


Pantera to kolejny system operacyjny z rodziny Mac OS X, za który Apple każe sobie zapłacić. Niektórzy szczęściarze dostaną ten system za darmo wraz z nowym komputerem. Warto się jednak zastanowić, czy posiadacze Mac OS-a X w wersji 10.2 (Jaguar) powinni zainwestować kilkaset złotych? Digit pomoże rozwiązać ten dylemat. Pokażemy też kilka nowych funkcji, które mogą znacznie ułatwić pracę na Macu.

Nie ulega wątpliwości, że Pantera pokaże wszystkie pazurki w przypadku najnowszych modeli Maców z procesorami G4 i G5 oraz szybkimi kartami wideo. Posiadacze takich komputerów będą mogli docenić wszystkie graficzne efekty specjalne, jakie towarzyszą użytkownikowi w czasie codziennej pracy. Czy właściciele starszych modeli Macintoshy będą się czuli poszkodowani?

Do tej pory Apple często zapominał o swoich wiernych klientach, którzy korzystali ze starszego sprzętu. Było tak w przypadku PowerBooków z rodziny Lombard, kiedy to po zainstalowaniu Mac OS-a X okazało się, że nie jest już możliwe użycie wbudowanego napędu DVD-ROM do oglądania filmów.

Kolejną ważną kwestią był fakt, iż Apple koncentrował się na wprowadzaniu do systemu operacyjnego nowych funkcji i naprawianiu już istniejących błędów, pozostawiając kwestie optymalizacji działania na później. Oznaczało to, że nawet bardzo szybki komputer musiał marnotrawić moc obliczeniową na wykonywanie mało efektywnego kodu. Było to zarazem dużą udręką dla właścicieli Maców z procesorami G3 i pierwszymi modelami Maców G4.

Nowy komputer za niewielkie pieniądze

Jak się jednak okazuje, Pantera sprawdza się całkiem dobrze nawet na dość wiekowych komputerach. W czasie testów zainstalowałem ten system operacyjny na iMacu 500 MHz z 384 MB pamięci RAM oraz na PowerBooku G4 400 MHz z 512 MB RAM. W obu przypadkach zaobserwowałem przyspieszenie działania komputera rzędu 30-40 procent.

Zwiększoną wydajność widać najbardziej w czasie codziennych operacji, takich jak uruchamianie aplikacji, przełączanie się pomiędzy oknami czy też korzystanie z Internetu.

Jeden z najbardziej zasobożernych programów na Maca, jakim jest Virtual PC 6, uruchamia system Windows 2000 w czasie dwukrotnie krótszym, niż zdarzało się to w Jaguarze! Podobne przyspieszenie można zaobserwować również w Photoshopie i InDesignie. Oczywiście kluczową sprawą jest dostępna pamięć RAM; warto rozważyć zainstalowanie w komputerze kości o pojemności co najmniej 512 MB.

Piętą achillesową wielu systemów pozostaje jednak karta graficzna z 8 MB pamięci wideo. Większość efektów wizualnych w Panterze wymaga obecności karty z 16 MB pamięci, przez co użytkownicy starszych Maców po prostu zostaną pozbawieni niektórych doznań. O ile Power Maca można jeszcze wyposażyć w lepszą kartę graficzną, to pozostałe modele Maców są zamknięte i nie można ich w żaden sposób modyfikować.

Podsumowując, w większości przypadków instalacja Pantery na starszym komputerze pozwoli przywrócić go do życia.

Wydając 129 euro (cena promocyjna), można uniknąć często niepotrzebnego zakupu nowego komputera za znacznie większe pieniądze.

150 nowości

Spraw sobie kociaka

1. Pasek narzędzi z najważniejszymi opcjami. Ikona z kołem zębatym zapewnia dostęp do typowych akcji, takich jak tworzenie nowej teczki lub usunięcie śmieci. 2. Panel napędów. W tym miejscu wyświetlane są dyski twarde, nośniki wymienne, dyski sieciowe i iDisk. 3. Panel ulubionych teczek. Do tej części okna Findera można przenieść najczęściej wykorzystywane teczki. 4. Pasek wyszukiwania. Podobny pasek jest dostępny w innych aplikacjach, takich jak iTunes. Wyszukiwanie i filtrowanie plików odbywa się w czasie rzeczywistym.

Apple twierdzi, że w Panterze zadebiutowało 150 nowych lub ulepszonych funkcji. Co ciekawe, część z nich (na przykład kolorowe etykiety) znamy jeszcze z "klasycznych" systemów OS 9. Programiści zdecydowali się usunąć je z pierwszej wersji OS-a X, po czym po cichu przywracali je, słuchając narzekań użytkowników. System stał się również mniej kolorowy, gdyż coraz więcej elementów interfejsu otrzymało "metalowy" wygląd znany z iTunes lub Safari.

Niektóre funkcje Mac OS-a X 10.3 opisywaliśmy już w poprzednim numerze Digita. Odnosi się to przede wszystkim do Font Booka, czyli darmowego narzędzia Apple'a do zarządzania czcionkami.

Warto podkreślić, że Apple dołączył do systemu polskie klawiatury maszynistki i programisty, które pracują w skrypcie Central European. Układ klawiatury tradycyjne można przełączać za pomocą skrótu ¤-spacja lub ikonki z flagą w pasku menu. Co ciekawe, ikonkę tę można przesunąć w dowolne miejsce paska.

Exposé dla bałaganiarzy

Mac OS X jest systemem wielozadaniowym, co oznacza, że użytkownik może jednocześnie uruchomić nawet kilkanaście aplikacji. Ponieważ każdy z tych programów otwiera kilka okien, po chwili na ekranie robi się całkiem niezły bałagan, a przełączenie się pomiędzy dokumentami wymaga czasu.

Apple znalazł jednak wygodne rozwiązanie tego problemu. Naciśnięcie klawisza funkcyjnego F9 lub przeniesienie wskaźnika myszy do wybranego rogu ekranu powoduje wyświetlenie zminiaturyzowanych wersji wszystkich okien i przełączenie do jednego z nich (patrz: rysunek "Ujawnij się").

Klawisz F10 wyświetla wszystkie okna danej aplikacji, a F11 natychmiast przechodzi do biurka.

Wybraną akcję można również przypisać do wybranego przycisku lub rolki myszy, dzięki czemu całą operację przełączenia można wykonać błyskawicznie bez przerywania pracy.