Sprawdź bezpieczeństwo komputera przed 8 marca - uchroń się przed szkodliwym działaniem wirusa DNSChanger

Przeprowadzona przez FBI akcja Operation Ghost Click mająca na celu pojmanie cyberprzestępców odpowiedzialnych za rozprzestrzenienie wirusa DNSChanger odniosła połowiczny sukces. Nadal należy uważać na ten wirus i sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera.

W ostatnich dniach międzynarodowe służby ochrony bezpieczeństwa świętowały sukces akcji Operation Ghost Click. Jej celem było złapanie grupy hakerów, którzy zainfekowali liczne strony i serwery mechanizmem DNSChanger. Niestety akcja nie zakończyła się całkowitym sukcesem. FBI przejęło wprawdzie dostępy do serwerów cyberprzestępców, nie udało im się jednak od infekować zawirusowanych komputerów. W chwili obecnej trwają próby dotarcia do właścicieli komputerów ze zmienionymi ustawieniami DNS.

Na 8 marca służby bezpieczeństwa zapowiedziały wyłączenie przejętych serwerów. Dzięki temu złośliwe oprogramowanie nie będzie się rozprzestrzeniać. Niestety, wśród osób, które mają zainfekowany komputer, a nie dokonały zmian w ustawieniach DNS, mogą wystąpić problemy z działaniem sieci oraz komputerów. Poniżej wskazówki dla wszystkich użytkowników komputerów, którzy nie sprawdzili jeszcze czy ich sprzęt został zainfekowany.

Jak sprawdzić czy komputer nie jest zainfekowany?

- przeskanować system oprogramowaniem antywirusowym np. G Data Internet Security 2012.

- sprawdzić ustawienia pliku hosts, DHCP, przeglądarki internetowej i routera.

Dodatkowo aby zwiększyć bezpieczeństwo komputera należy:

- korzystać z najnowszych wersji oprogramowania antywirusowego

- zmieniać hasła dostępowe do urządzeń sieciowych na własne

- po ewentualnym zainfekowaniu zmienić hasła dostępowe online np. do konta bankowego czy poczty.

Na czym polega działanie mechanizmów opartych o DNSChanger? Po pierwsze wirus modyfikuje ustawienia hosta pliku oraz protokołu DHCP zainfekowanego komputera z systemem Windows . Po drugie DNSChanger może zmodyfikować nazwy ustawień systemowych routera. Przy drugim mechanizmie wirus nie dokonuje zmian w samym komputerze, ale w routerze, który odpowiada za dostęp do sieci.