Sprawdź, ile masz niezałatanych aplikacji

Na dyskach ponad 98 procent komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows zainstalowana jest co najmniej jedna aplikacja z niezałatanymi lukami. Z kolei niemal w połowie pecetów znaleźć można 11 lub więcej różnych programów, zagrożonych atakiem ze strony cyberprzestępców. Dane te przedstawiła firma Secunia.

W badaniu Secunii uwzględnione zostały te komputery, na których ich użytkownicy zainstalowali w ciągu ostatniego tygodnia oprogramowanie diagnostyczne firmy - Personal Software Inspector. PSI analizuje system operacyjny pod kątem zainstalowanych aplikacji, po czym porównuje numery wersji znalezionych pozycji z numerami edycji najnowszych. Jeśli numery różnią się, narzędzie informuje o tym użytkownika, dostarczając mu też link prowadzący do pliku z nowszą wersją aplikacji do pobrania.

Personal Software Inspector w wersji 1.0 został udostępniony przez Secunię 25 listopada. Od tego czasu pobrało go ponad 120 tys. ludzi. Na potrzeby wspomnianego wyżej badania wybrano 20 tys. losowych instalacji narzędzia i dokonano analizy zgromadzonych przez PSI wyników.

Większość użytkowników na bieżąco aktualizuje system operacyjny (dzięki Windows Update nie jest to skomplikowane); podobnie sprawa wygląda z aplikacjami takimi jak Adobe Reader, wtyczki Flash i QuickTime do przeglądarek internetowych, jak i same przeglądarki. Z innymi programami bądź dodatkami do przeglądarek rzecz ma się jednak inaczej.

Z danych zebranych przez Secunię wynika, że użytkownicy nieco ponad 30 % zbadanych maszyn korzystali z 1 do 5 nieaktualnych aplikacji. W 25 % liczba takich programów mieściła się w przedziale 6 - 10. Na prawie 46 % pecetów PSI zlokalizował przynajmniej 11 niezałatanych narzędzi.

Ostatnie tego typu badanie Secunia przeprowadziła w styczniu br. Na początku 2008 r. odsetek komputerów z zainstalowanym wyłącznie załatanym i aktualnym oprogramowaniem wynosił 4,5 %. Obecnie stwierdzony odsetek na poziomie 1,9 % nie oznacza jednak automatycznie spadku świadomości użytkowników w zakresie właściwego zabezpieczenia komputera.

Jak tłumaczy Thomas Kristensen, przedstawiciel Secunii, ostatnie badanie objęło zasięgiem znacznie szerszą grupę użytkowników. Osoby, które instalowały wcześniejsze wersje PSI to przede wszystkim zaawansowani użytkownicy, jednak wydanie pełnej edycji 1.0 aplikacji skłoniło do jej zainstalowania również osoby w mniejszym stopniu przywiązujące wagę do tej kwestii.

"Nie zbieraliśmy żadnych statystyk dotyczących tego, skąd pochodzą użytkownicy, jak również nie wyodrębniliśmy danych o tych aplikacjach, które są najrzadziej aktualizowane/najczęściej niełatane. Uważam za prawdopodobne, że popracujemy nad zbieraniem informacji o konkretnych aplikacjach, gdyż otrzymujemy całkiem sporo uwag odnośnie tego" - powiedział nam T. Kristensen.

Od chwili wydania pierwszej wersji PSI w połowie 2007 r. program pobrany został łącznie ok. 900 tys. razy. PSI działa w systemach operacyjnych Windows 2000, XP, Vista i Server 2003.

Więcej informacji: Secunia

Aktualizacja: 05 grudnia 2008 08:40

Treść materiału została uzupełniona o wypowiedź Thomasa Kristensena, przedstawiciela spółki Secunia.