Sprawiedliwość unormowana

Ministerstwo sprawiedliwości jest pierwszym polskim resortem, który stara się o certyfikat ISO 9000 w dziedzinie zarządzania administracją.

W środę minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk i stały reprezentant Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Colin Glennie, podpisali porozumienie w sprawie wspólnego wdrażania systemu zarządzania jakością w ministerstwie.

Procedury zgodne z europejską normą ISO 9000 zostaną wdrożone w Centralnym Ogólnopolskim Rejestrze Sądowym i w Monitorze (komórce wydającej informacje urzędowe ministerstwa) w ciągu najbliższego roku.

Już od kilku lat certyfikaty ISO zdobywają nie tylko firmy, ale również samorządy lokalne, uczelnie, szpitale i agencje rządowe.

Koszt wdrożenia normy ISO w Ministerstwie sprawiedliwości ma wynieść ok. 20 tys. zł, część tej kwoty będzie pochodziła z projektu "Umbrella", współfinansowanego przez rząd japoński.

Jak wiadomo wprowadzenie norm ISO nie gwarantuje poprawy produktywności, jednak nasz resort sprawiedliwości oczekuje, że przyczyni się do prewencji antykorupcyjnej.