Spray, który wykrywa narkotyki

W kultowym serialu Star Trek trikordery były urządzeniami umożliwiającymi błyskawiczną analizę chemiczną i fizyczną, pomagały także diagnozować choroby. Naukowcy zbudowali przenośny aparat realizujący niektóre z tych funkcji, a wykorzystujący specjalny rodzaj sprayu.

Naukowcy z Purdue University opracowali urządzenie przypominające słynne trikordery z serialu Star Trek. Przenośny aparat potrafi analizować skład chemiczny substancji znajdujących się na badanej powierzchni. Analiza chemiczna dokonywana jest z użyciem spektrometru, a więc poprzez badanie widma powstającego po przejściu lub odbiciu promieniowania od testowanej substancji. Innowacja polega na przeniesieniu urządzenia poza kontrolowane warunki laboratorium. Analizę spektroskropową poprzedza rozpylenie na badaną powierzchnię chmury naładowanych elektrycznie, drobnych kropel wody. Taka chmura naładowanych cząsteczek pozwala oddzielić drobiny substancji chemicznych od powierzchni, a następnie dokonać analizy za pomocą spektroksopu. "Trikorder" można uznać za przenośny, udało się bowiem zredukować jego wagę do około 10 kg.

Naukowcom udało się użyć przenośnego spektrometru m.in. do wykrywania śladów narkotyków na banknotach, w przyszłości "trikorder" może być użyty m.in. do szybkiego wykrywania groźnych bakterii w pożywieniu i śladów materiałów wybuchowych.