Springdale już jest – nowe P4 z HT też

Kilku dużych producentów komputerów rozpoczęło już montowanie w swoich produktach płyt głównych opartych na chipsecie i865G, znanym pod nazwą kodową Springdale. Obsługuje on 800-megahercową magistralę systemową oraz pamięci DDR400. Intel wprowadził też do swojej oferty nowe procesory Pentium 4 wykorzystujące HyperThreading.

Wśród producentów, którzy zaczęli już sprzedawać komputery oparte na Springdale'u, znalazły się takie koncerny, jak IBM, Gateway, Dell i Acer. W składanych przez nie komputerach opartych na i865G znalazły się ponadto nowe procesory Pentium 4 wykorzystujące technologię wielowątkowości (HyperThreading).

Do tej pory jedynymi układami z obsługą HT były procesory Pentium 4 3,0 oraz 3,06 GHz. Teraz dołączą do nich także układy taktowane zegarami o częstotliwościach 2,4, 2,6 i 2,8 GHz. Intel ma nadzieję, że fakt pojawienia się obsługi wielowątkowości także w wolniejszych, a więc i tańszych procesorach, spowoduje wzrost popularności tej technologii, a co za tym idzie umocnienie rynkowej pozycji koncernu.

Przypomnijmy - technologia HyperThreading umożliwia obsługę kilku wątków przez jeden procesor bez potrzeby przełączania pomiędzy zadaniami. W praktyce oznacza to, że aplikacja, która pozwala na pracę wielowątkową będzie na procesorze z technologią HT działała o wiele szybciej, niż na standardowym modelu podobnego typu.

Ceny nowych komputerów z chipsetem Springdale i nowymi procesorami Intela wahają się między 700 a 1000 USD, w zależności od producenta i pozostałych komponentów.


Zobacz również